Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Za oponou Velké ceny

Stříbrný Fuksa vybojoval první českou medaili na Evropských hrách

Mingačevir (Ázerbájdžán) – Česká výprava se na Evropských hrách dočkala prvního cenného kovu. Stříbro vybojoval na kilometrové trati kanoista Martin Fuksa. Trojnásobný evropský šampion z pětistovky nestačil ve finále jen na německého rivala Sebastiana Brendela, který navázal na květnový evropský primát z Račic. V závodě kajakářů na stejné trati obsadil mistr světa Josef Dostál šesté místo. Na stejné pozici dojeli deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Deblkajakáři Jakub Špicar, Patrik Kučera skončili osmí.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

"Byl to super závod a jsem rád, že jsem Sebastianovi stačil, je to můj největší konkurent. Bohužel byl opět silnější ve finiši, ale to se nedá nic dělat. Budu stejně pokračovat dál a doufám, že ho jednou předjedu," řekl Fuksa.

Fakt, že získal první českou medaili na premiérových Evropských hrách, mu udělal radost. "I když nezáleží na tom, že jsem byl první, ale že jsem ji na prvních Evropských hrách vůbec získal. Budu mít na zdi další, za což jsem rád. Každý mi říká, že jsem první, takže asi, až si za pár let na tenhle závod vzpomenu, si vybavím hlavně tohle," pousmál se dvaadvacetiletý kanoista.

Bude mít navíc možnost bojovat na kanálu v Mingačeviru ještě o další medaili, protože postoupil do úterního finále ve sprintu na 200 metrů. Podobnou cestou přes rozjížďky a semifinále uspěl i kajakář Filip Šváb.

"Na singlu se mi tady jezdilo špatně. I kvůli tomu, že je tady těžká voda, se kterou si moc nerozumím. Potřebuji teplejší, lehčí. Pak mám lepší záběr a víc mi to odjíždí," řekl Dostál. Vyloženě zklamaný ale nebyl. "Na druhou stranu jsme na tyhle závody ladili formu, takže jsem doufal, že to bude lepší. Chtěl jsem medaili," dodal Dostál, který bude mít v úterý šanci dosáhnout na cenný kov jako člen čtyřkajaku.

Radoň s Dvořákem poukázali na velkou kvalitu závodu, který jeli. "Byl neskutečně vyrovnaný. Na vítěze jsme ztratili 1,6 vteřiny a popravdě řečeno nevím, kde bychom je měly stáhnout. Teď máme dva měsíce do mistrovství světa a musíme máknout, aby to bylo lepší," uvedl Radoň.

Kučera se Špicarem si vážili už samotného postupu do finále, což se jim na vrcholné akci podařilo poprvé. "Už dopředu jsme říkali, že úspěchem bude každá loď, kterou porazíme. Nakonec jsme předjeli jednu. Byl to pěkný závod, ale špička je ještě někde jinde než my," uznal Kučera.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy