Zlatá přilba 2024

Stíhací jízda Salače. Po startu z šesté řady dojel třetí ve Velké ceně Japonska

Druhého nejlepšího výsledku v kariéře v Moto2 dosáhl na Velké ceně Japonska český jezdec Filip Salač. V zemi vycházejícího slunce totiž obsadil třetí místo. Za vítězným Manuelem Gonzálezem ze Španělska zaostal o devět sekund, od domácího Aie Ogury ho dělilo sedm vteřin.

Filip Salač se raduje z třetího místa ve Velké ceně Japonska v kategorii Moto2
zdroj: REUTERS autor: Kim Kyung-Hoon

Dvaadvacetiletý Salač dorazil do cíle jako třetí navzdory startu až z šesté řady. Jeho maximem jsou druhá místa z loňské Velké ceny Francie a předčasně ukončené Velké ceny Thajska z roku 2022.

Závod MotoGP vyhrál v Motegi Francesco Bagnaia. Francouzský mistr světa díky osmému triumfu v sezoně snížil v průběžném pořadí šampionátu ztrátu na Španěla Jorgeho Martína, který dojel druhý, na 10 bodů. Třetí pozici obsadil šestinásobný šampion Marc Márquez ze Španělska.

Salačovi se tentokrát na mokré trati dařilo

Zatímco v sobotní kvalifikaci Salač na déšť doplatil, o den později se mu na mokré trati dařilo. Závod byl krátce po startu kvůli dešti přerušen a po restartu se Čech rozjel ke skvělému výkonu, ve čtvrtém kole byl už sedmý.

Vyšel mu totiž risk, když si nechal pneumatiky do sucha. "Čekal jsem, že bude pršet víc. Ale i tak jsem týmu řekl, ať nasadí hladké gumy. Nejedeme o titul, tak musíme riskovat," popsal Salač na webu stáje Elf Marc VDS.

Rodák z Mladé Boleslavi se pak propracoval až na třetí místo, které musel opakovaně bránit před Španělem Jeremym Alcobou. Všechny útoky však odrazil a bodoval v šestém závodě za sebou. Navíc potvrdil, že v Japonsku se mu daří, když navázal na loňské páté místo a desáté z roku 2022.

"První kola (na hladkých gumách, pozn. red.) byla sice náročná, protože jsme nevěděli, co čekat. Ale trať potom začala osychat a všechno dobře dopadlo. Jsem rád, že moje rozhodnutí vyšlo, protože tým s ním úplně nesouhlasil. Mám obrovskou radost," přidal Salač.

V průběžném pořadí poskočil se ziskem 57 bodů na 15. místo. V čele je s 228 body Ogura, Španěl Sergio García na druhé příčce má 168 bodů. Japonský jezdec si tak může už v příštím závodě v Austrálii zajistit mistrovský titul.

Šampiona už po Velké ceně Japonska zná kategorie Moto3, ve které dominoval David Alonso. Kolumbijskému jezdci triumf vyneslo desáté vítězství v sezoně, po kterém má v pořadí nedostižný náskok 109 bodů před Španělem Danielem Holgadem.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

MotoGP:
1. Bagnaia (It./Ducati) 42:09,790, 2. Martín -1,189, 3. M. Márquez (oba Šp./Ducati) 3,822, 4. Bastianini 4,358, 5. Morbidelli (oba It./Ducati) 17,940, 6. Binder (JAR/KTM) 18,502.
Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Martín 392, 2. Bagnaia 382, 3. Bastianini 313, 4. M. Márquez 311, 5. Binder 183, 6. Acosta (Šp./GasGaS) 181.

Moto2:
1. González (Šp./Kalex) 22:52,521, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) -2,535, 3. Salač (ČR/Kalex) -9,103, 4. Alcoba (Šp./Kalex) -9,240, 5. Van den Goorbergh (Niz./Kalex) -14,758, 6. Artigas (Šp./Forward) -35,812.
Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Ogura 228, 2. García 168, 3. López (oba Šp./Boscoscuro) 163, 4. Canet (Šp./Kalex) 156, 5. Roberts (USA/Kalex) 153, 6. González 153, ...15. Salač 57

Moto3:
1. Alonso (Kol./CFMoto) 33:03,606, 2. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,524, 3. Fernández (Šp./Honda) -0,766, 4. Holgado (Šp./GasGas) -1,168, 5. Rueda (Šp./KTM) -1,209, 6. Jamanaka (Jap./KTM) -1,389.
Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Alonso 321, 2. Holgado 212, 3. Veijer 209, 4. Ortolá 191, 5. Muňoz (oba Šp./KTM) 141, 6. Fernández 137.