Salač na Velké ceně Aragonie nebodoval. MotoGP kraloval Bastianini

Český motocyklový jezdec Filip Salač si v závodě Moto2 v Aragonii dojel pro sedmnácté nebodové místo. V domácím prostředí vyhrál Španěl Pedro Acosta Sánchez. V MotoGP zvítězil Ital Enea Bastianini před krajanem a dalším jezdcem na ducati Francescem Bagnaiou, jenž nedosáhl na pátou výhru za sebou.

Ital Bastianini vyhrál MotoGP v Aragonii
zdroj: ČTK/AP autor: Jose Breton

Dvacetiletý Salač, jenž předchozí dvě Grand Prix nedokončil, odstartoval ve Španělsku do závodu po druhé nejlepší kvalifikaci sezony z 12. místa. Zhruba od poloviny závodu ale zpomaloval a pořadím se propadl za bodovanou patnáctku.

V nejsilnější třídě ukončil Bastianini po čtyřech závodech vítěznou sérii krajana Bagnaii, jehož ve vyrovnaném souboji porazil o pouhých 42 tisícin sekundy. Třetí dojel Španěl Aleix Espargaró s aprilií. Bagnaia se díky druhému místu přiblížil už na deset bodů lídrovi šampionátu a mistru světa Fabiu Quartararovi z Francie, jenž Velkou cenu nedokončil.

Quartararo upadl hned v prvním kole, kdy vrazil svou yamahou do zadní části hondy bývalého světového šampiona Marca Márqueze. Španěl, jenž se vrátil do šampionátu po téměř čtyřech měsících a operaci paže, poté se špatně ovladatelnou motorkou srazil Takaakiho Nakagamiho a také pro tyto dva jezdce závod předčasně skončil. "Bohužel jsem jel doleva, protože se mi dostala část Fabiovy motorky do zadní části. Bylo to nešťastné a chci se Takovi a Fabiovi omluvit," řekl Márquez.

Závod v nejslabší kubatuře Moto3 vyhrál Izan Guevara, který si tak upevnil vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu:

Moto3: 1. Guevara (Šp./GasGas) 37:29,944, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,957, 3. Holgado (Šp./KTM) -6,536, 4. Öncü (Tur./KTM) -12,906, 5. Adrian Fernández -16,695, 6. Ortolá (oba Šp./KTM) -16,721.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Guevara 229 b., 2. García (Šp./GasGas) 196, 3. Foggia (It./Honda) 171, 4. Sasaki 158, 5. Masiá (Šp./KTM) 155, 6. Öncü 153,

Moto2: 1. Acosta 39:35,337, 2. Canet -2,612, 3. Augusto Fernández (všichni Šp./Kalex) -3,799, 4. Ogura (Jap./Kalex) -7,736, 5. Arbolino (It./Kalex) -7,803, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -8,620, ...17. Salač (ČR/Kalex) -42,998.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández 214, 2. Ogura 207, 3. Canet 177, 4. Vietti (It./Kalex) 162, 5. Arbolino 128, 6. Acosta 123, ...21. Salač 21.

MotoGP: 1. Bastianini 41:35,462, 2. Bagnaia (oba It./Ducati) -0,042, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -6,139, 4. B. Binder (JAR/KTM) -6,379, 5. Miller (Austr./Ducati) -6,964, 6. Martín (Šp./Ducati) -12,030.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 211, 2. Bagnaia 201, 3. A. Espargaró 194, 4. Bastianini 163, 5. Miller 134, 6. Zarco (Fr./Ducati) 133, .