Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Prokop věří, že před Rallye Dakar zase nabral rychlost: Pustím to z hlavy a půjdu do toho

Po sedmém a šestém místě v Rallye Dakar dojel v té letošní dvanáctý. Martin Prokop přiznal, že mu saúdskoarabská poušť, kam se závod přesunul z Jižní Ameriky, příliš neseděla. "Nedokázal jsem v rychlých úsecích držet tempo," přiznal. Příprava na další ročník Dakaru byla kvůli covidu hodně okleštěná, ale Prokop získával ztracenou rychlost i v autech pro klasickou rallye a věří, že znovu zrychlí, i když pojede bez podpůrného vozu. "Na trati to pustím z hlavy a půjdu do toho," těší se.

Martin Prokop na Rallye Dakar
zdroj: ČTK/PR/MP Sports/Martin Prokop Official Media

Prokop netuší, jestli své šesté místo, což je nejlepší český výsledek mezi automobily ve slavné rallye, dokáže překonat.

"Saúdská Arábie nám úplně nesedla," přiznal, a k tomu byly přípravy na druhý ročník ve stejné zemi hodně složité kvůli koronavirem okleštěné sezoně. "Těším se na to, vím o hodně víc, co mě čeká, ale jestli budeme konkurenceschopní do té míry, jak si představujeme, se dá těžko říct... Každopádně pro to uděláme všechno," konstatoval v pořadu ČT Svět motorů – Speciál.

Prokop litoval, že právě kvůli omezením neměl možnost vůz pro Dakar pořádně otestovat v podmínkách podobných tomu, co jej čeká v Saúdské Arábii. "Maroko, Tunis, nic – normálně testujeme ve vojenském prostoru v Maďarsku a ani tam jsme se letos nedostali," vysvětluje jak mu covid zkomplikoval život před slavnou rallye. K tomu výpadky dodavatelů kvůli pandemii. "Když už to vypadlo líp, tak někdo dostal covid a ty firmy byly hodně omezené, takže nemohly vyrábět to, co jsme chtěli. Tudíž jsme nesplnili, co jsme měli v plánu," vysvětluje nepříjemnosti spojené s virem.

Je nám líto, video expirovalo.
Prokop se chystá na Dakar a věří, že zrychlí

Naštěstí se pořadatelům podle všeho podaří i v takovéhle době závod uspořádat. "Když se konala Tour de France, kterou pořádá stejná firma, tak jsme tomu začali věřit," vzpomíná, ale před pár dny trochu znejistěl. "Minulý týden byla tisková konference, a když byla o půl dne posunutá, tak jsme si říkali, co se děje, ale teď už zase všechno vypadá nadějně a i technika už odletěla do Saúdské Arábie," vysvětluje, jak si oddechl.

Potěšilo ho také nové pravidlo, které stanovilo maximální povolenou rychlost pro auta v závodě. "Je omezená na 180 kilometrů v hodině, což nám trochu pomůže proti buggynám, které jedou přes dvě stě," vysvětluje a dodává, že na autě udělali hodně práce. "Takže to bude spíš o nás v autě, jak se chytneme a jestli budeme schopní přijmout ty vysoké rychlostní průměry. A jestli je budu schopné ty rychlé úseky podržet, což mi v posledním ročníku po předchozí nehodě v Maroku moc nešlo. Byl jsem nesvůj a scházela mi obvyklá jistota," vzpomínal Prokop a věří, že v lednu to bude jiné.

Prokop se svezl v sezoně tradičně i v klasické rallye s vozem WRC a vypadá to, že se k nim zase trochu víc vrátí, i když poslední roky se jí moc nevěnoval. "Koncem roku jsem měl hodně velké testování a to mi zase hodně pomohlo, abych se dostal do té rychlosti," říká a věří, že to je před Dakarem plus.

Krom toho přemýšlí o tom, že se zase bude trochu víc věnovat klasickým soutěžím. Do klasických soutěží se chystá s vozem Ford Fiesta, "Takovou nabídku, jako jsem dostal od nich, mi nikdo jiný nedá," přiznal.

A využije toho i pro soutěže typu Dakar. "A tu rychlost z toho, z čeho jsem vyšel, bych rád nabral zpátky. Protože jsem měl pocit, že jsem se dostal do pasti, že jedu moc takové vytrvalostní tempo a těžko rozeznávám, jestli je to hodně nebo málo. Teď věřím, že nám to bude zase fungovat jako dřív," doufá.

Vůz, který má jméno Shrek, už odeslal letecky do Saúdské Arábie, kde chce ještě před Vánoci odjet dva krátké závody. "Pojede je i většina těch nejlepší jezdců, takže konkurence, se kterou se potřebujeme poměřit, tam bude. Je to ideální možnost, jak se dostat do tempa."

Skromnější varianta startu letos zvítězila. Pojede bez druhého, podpůrného vozu a s malým týmem. "Nesehnal jsem nikoho, aby mělo smysl postavit na start druhý vůz. Martin Kolomý ještě není fyzicky úplně v pořádku a navíc mu odmítli kvůli covidu vyndat šrouby, což by ho v případě nějakého problému mohlo ještě víc poškodit," vysvětluje. Nicméně věří, že tahle omezení jeho výkon v závodě neovlivní. "Věřím, že na trati to pustím z hlavy a zase půjdu do toho," dodává.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy