Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Podmol už zase dělá salta a chystá se na Dakar. Trochu jsem si profackoval ego, říká

Už zase skáče. Libor Podmol po těžkém zranění, kdy si zpřelámal obě nohy, už zase létá z rampy na motokrosové motorce, ale jeho cíl zůstává stejný – Rallye Dakar. Na ni už zahájil přípravu v srbských horách, kde si poprvé pořádně vyzkoušel, co dovede jeho nová motorka, na kterou si teprve zvyká. A už se těší, až si poprvé zazávodí, což ho čeká za tři týdny v Řecku.

Libor Podmol s motorkou pro Rallye Dakar
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Na internet už dal videa z akce, kdy si v sobotu zatrénoval a předvedl, že ani více než po roce neztratil bývalý světový šampion v freestylu téměř nic ze svých dovedností.

Přesto přiznává, že po těžkém karambolu nebylo úplně jednoduché znovu vyjet na rampu a odrazit se k letu. "Měl jsem takové zvláštní pocity, poprvé jsem zase seděl na motorce, která mě před rokem a půl shodila. Je totiž silnější, třístovka, do té doby jsem jezdil na 250 a na tuhle jsem přešel dva týdny před pádem a pořád mi úplně nesedí," vrací se k sobotě.

"Když jsem se rozjížděl, tak jsem si říkal, vždyť to má ten velkej obsah, abys to nepřeletěl. A představoval jsem si, jak se mi ta motorka zvedne v rampě na zadní a vyskakuju z toho ve vzduchu a vylítávají mi z nohou všechny šrouby ještě před dopadem," vzpomíná, co se mu honilo hlavou.

"Ale pak jsem se uklidnil, svítilo sluníčko, bylo krásně a první skok jsem skočil naprosto přesně a už jsem se celé odpoledne jen bavil. Užíval jsem si po delší době ten pobyt ve vzduchu. Dal jsem si i salto vzad, což je vždycky trochu na srdíčko a po tak dlouhé době zvlášť a ještě se silnější motorkou..." říká s tím, že se vrátí ke slabšímu motoru.

"Asi to byla rozlučka s tou třístovkou. Abychom neměli blbé vztahy a neukončili to pádem v Mnichově. Ujistil jsem se, že mi ta slabší motorka sedí líp. Tuhle asi dám k motorce, na níž jsem vyhrál titul mistra světa, do místnosti, kde mám trofeje, a napíšu na ni: Ta, co mi zlomila nohy. A třeba ji za pár let vytáhnu, když budu potřebovat trochu víc výkonu."

Freestyle chce už dělat hlavně pro zábavu a věnovat se exhibicím typu Gladiator Games v Praze. Akci, kterou chystají s bratrem v Karlových Varech a jejíž termín už kvůli pandemii posouvali a nakonec odsunuli až na jaro 2021. "Situace s koronavirem je ošemetná a už jsme nemohli riskovat s rozpočtem, abychom něco začali a pak by se to tam dělilo na sektory, kde by ještě museli být lidi v rouškách, nebo by nám to tři týdny předem zatrhli,"vysvětluje, jak je nyní složité pořádat podobné akce.

Partnerka, s níž má dvě děti, i maminka už jeho návrat na rampu prý berou jako samozřejmost, která k němu zkrátka patří. "Nerozlišují, jestli si jedu zajezdit endurko nebo zaskákat – je to, jako když se syn vrátí ze školy a já se ho zeptám, jak bylo, tak řekne dobrý. U nich to mám stejné, dobrý řeknu já," vysvětluje, že nic mimořádného to v rodině nebylo.

Před pár dny se Podmol vrátil ze Srbska, kde se připravoval s motorkou, kterou chystá pro svou první účast v Rallye Dakar. Byl tam s ním mimo jiné i Milan Engel, který už na motorce slavnou soutěž několikrát jel. Podmol se učil navigaci a ověřil si, že novou, těžší motorku taky zvedne, i to, že ještě musí hodně zapracovat na zrychlení.

"Milan Engel je o hodně rychlejší než já, taková je realita. Radost mi to nedělá, ale na té dakarce jsem jezdil úplně poprvé a on už má za sebou několik Dakarů. Tak o třicet procent to chce zrychlit, budu muset na té motorce zlepšit také techniku," říká po návratu ze Srbska. A hned dodává, že žádná skepse není na místě. "Občas je dobré si trochu profackovat ego, vrátit se zpátky na zem, pokračovat v práci a tam jsem se naučil spoustu věcí," konstatoval po výpravě, po níž si radši nechal udělat test na koronavirus, i přesto, že byli v horách, kde se moc s lidmi nepotkávali. Test byl negativní.

V Srbsku si vyzkoušel, jak tvrdé umí enduro být. "Je to jiný sport. Pádů tam bylo dost. Snažím se zlepšovat to, co umím. Takže člověk musí jezdit trochu na hraně, protože chybami se člověk učí. A kdo nepadá, nezrychlí," dodává bývalý světový šampion ve freestylu s úsměvem.

Vzpomíná, že ani ve svých motokrosových letech nebyl tréninkový typ. "Spíš se těším, až si zajedu první rallye, což by mělo být konečně za tři týdny v Řecku a tam poznám, jak na tom opravdu jsem. Už se na to těším," dodává s tím, že tam ale pojede na endurové motorce s větší nádrží a poprvé si na ostro vyzkouší i práci s navigací. "Ale taky přišla zpráva, že v Řecku je to také divné s tou koronou, tak jen doufám, že se to nezruší," doplňuje.

Pak jej ještě čeká v říjnu Rallye du Maroc, kde už by se mělo jet víc po písku. "Říkají tomu malý Dakar a ten závod bych měl dojet, abych dostal svolení startovat na Dakaru," vysvětluje, kudy vede cesta na start do Saúdské Arábie. Věří také, že se jeho týmu podaří nachystat nějaké soustředění v dakarských podmínkách. "Nejlépe rovnou v Saúdské Arábii. To potřebuji nejvíc, abych si ty duny nakoukal a naučil se v nich jezdit," říká.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy