PLANEO CUP - Pohár mládeže FAČR 2024

Loprais je mezi kamiony druhý, oprava výsledků vrátila do čela Sainze

Lima - Aleš Loprais v obou úvodních etapách Rallye Dakar vybojoval medailové umístění. Po třetí příčce ze sobotního prologu byl český pilot s tatrou druhý v 242 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce se startem a cílem v Pisku. Čtvrté místo obsadil Martin Kolomý s další Tatrou. Stejné pozice patří českým pilotům i v celkové klasifikaci. Mezi motocyklisty byl nejlepší Španěl Joan Barreda s husqvarnou, v kategorii automobilů byl po nočním vyšetřování komisařů dodatečně vyhlášen vítězem jeho krajan Carlos Sainz místo Francouze Peterhansela.

Tatra Aleše Lopraise
zdroj: EPA autor: Felipe Trueba

Davy fanoušků obdivovaly v peruánské Limě celou českou výpravu pro Rallye Dakar. Na startu hýřil úsměvem i Aleš Loprais, pro něhož loňský ročník skončil nehodou a poraněnou páteří. "Už jsem toho na Dakaru zažil hodně. Po konkrétním výsledku nejdu, ale budeme se bít o každou vteřinu a nic nedáme zadarmo," řekl odhodlaně Loprais.

Soutěž odstartovala ve velkém tempu a v teplotě 32°C. "Sobotní etapa byla rychlá, v podstatě technická, vesměs jsme zkoušeli, jestli všechno funguje tak, jak má. Doufáme, že bude vše pokračovat v pořádku," věří Kolomý.

Soutěž pro Čechy na poušti vskutku pokračovala v pořádku druhou etapou. Druhé etapové prvenství si připsal Nizozemec Gerard de Rooy za volantem kamionu Iveco; Loprais byl pomalejší o minutu a sekundu a celkem za Rooyem zaostává o 2:16. V sobotu dojel před Lopraisem ještě Nizozemec Hans Stacey, ten však měl tentokrát potíže a při nucené zastávce nabral téměř půlhodinovou ztrátu.

Do čela soutěže automobilů se původně dostal díky etapovému prvenství obhájce Stéphane Peterhansel z Francie s vozem Mini, dodatečně byl však vítězem etapy vyhlášen jeho španělský konkurent Carlos Sainz. Ten přitom kvůli chybě satelitní techniky od pořadatelů původně dojel až na jedenáctém místě.

Po nočním vyšetřování organizátoři rozhodli, že Sainzovi škrtnou ztrátu 21:26 minuty, kterou nabral při hledání kontrolního bodu. Podobné potíže se satelitní technikou od pořadatelů měly i mnohé další posádky. "Bylo to opravdu divné. Jednu kontrolu jsme museli projet třikrát nebo čtyřikrát, než jsme mohli pokračovat," uvedl Sainz.

Bývalý dvojnásobný mistr světa v rallye si připsal druhé dílčí vítězství a v celkovém pořadí vede před Peterhanselem o 5:05 minuty. Mezi motocyklisty je díky nejrychlejšímu času ve druhé etapě Španěl Joan Barreda na husqvarně, David Pabiška je padesátý, Janu Veselému patří 73. místo.

2. etapa: Pisco - Pisco (327 km/242 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Sainz, Gottschalk (Šp., Něm./Buggy) 2:55:15, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -3:23, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -5:58. Průběžné pořadí: 1. Sainz, Gottschalk 2:55:15, 2. Peterhansel, Cottret -5:05, 3. De Villiers, Von Zitzewitz -7:43.

Motocykly: 1. Barreda (Šp./Husqvarna) 2:42:31, 2. Pedrero (Šp./KTM) -3:16, 3. Fish (Austr.) -5:53, ...51. Pabiška -27:36, 73. Veselý (oba ČR/Yamaha). Průběžné pořadí: 1. Barreda 3:24:11, 2. Faria (Portug./KTM) -5:36, 3. Pedrero -6:36, ...50. Pabiška -35:36, 73. Veselý -53:50.

Kamiony: 1. De Rooy (Niz./Iveco) 3:00:59, 2. Loprais (ČR/Tatra) -1:01, 3. Biasion (It./Iveco) -7:52, 4. Kolomý (ČR/Tatra) -16:16, ...9. Valtr (ČR/Liaz) -26:59, 11. Vrátný (ČR/Tatra) -30:55, 18. Spáčil (ČR/Liaz) -1:08:36. Průběžné pořadí: 1. De Rooy 3:27:17, 2. Loprais -2:16, 3. Biasion -11:55, 4. Kolomý -19:13, ...8. Valtr -30:26, 12. Vrátný -37:16, 18. Spáčil -1:16:24.