Následuje
Panorama

Rallye Bohemia ovládl Belgičan Loix, druhý skončil Valoušek

Mladá Boleslav – Belgičan Freddy Loix s vozem Škoda Fabia S2000 vyhrál Rallye Bohemia, pátý díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Jeho výsledek se však do průběžného pořadí šampionátu nezapočítává. Nejlepším z domácích jezdců byl druhý Pavel Valoušek s peugeotem, který zaostal za pilotem startujícím s podporou mladoboleslavského továrního týmu o 35 sekund. Třetí místo s více než čtyřminutovým odstupem za Loixem obsadil Václav Arazim s produkčním mitsubishi. Český šampionát pokračuje od 26. do 28. srpna, kdy se uskuteční Barum rallye Zlín.

"Překvapilo mě, jak to bylo náročné. Určitě to byla těžší rallye než Ypres, kterou jsem vyhrál před týdnem," řekl Loix, který v současnosti vede šampionát IRC. "Na prvních rychlostních zkouškách jsem nechápal, jak je možné jezdit takhle rychle po úzkých silnících mezi vesnicemi a ve vesnicích. Na jednu stranu to bylo těžké, ale na druhou stranu mě to nabíjelo adrenalinem," uvedl belgický pilot.

Kresta musel kvůli poruše odstoupit

Loixovi cestu k výhře usnadnilo odstoupení Romana Kresty, jenž sice vyhrál první etapu, ale dnes ho hned ráno zastavila při cestě na start úvodní rychlostní zkoušky technická porucha na jeho fabii. "Když jsme ráno nastartovali, orosilo se nám sklo a kapky vody natekly do hlavního jističe, takže nám nefungovala elektronika," popsal Kresta příčiny svého odstoupení.

Někdejší tovární jezdec Škody a Fordu je i nadále v čele českého šampionátu. "Bodová ztráta je sice citelná, ale pořád ještě mohu útočit na titul. Alespoň bude závěr mistrovství zajímavý pro diváky," řekl Kresta.

Valoušek se snažil hlavně dojet 

Pavel Valoušek:

"Bylo to jen o tom, abychom dojeli. Sice to nekoresponduje se sportem, ale podmínky byly tak těžké, že jsem byl kolikrát rád, že jsem se vůbec držel na trati."

V cíli druhý Valoušek přiznal, že po odstoupení Kresty se soustředil hlavně na to, aby bezpečně dojel. Na případný atak Loixe se nezaměřoval. "Nebylo to ani tak o nasazení, ale o přežití. Pro nás je důležitý český mistrák, a i když mi to není úplně příjemné, tak musím říci, že nás Freddy nezajímá. Loni jsme tu chtěli stáhnout Bryana Bouffiera a doplatili jsme na to," poukázal Valoušek na své loňské odstoupení. "Jel výborně, byl nejlepší a zasloužil si tady vyhrát. My ale díky jeho odstoupení máme nyní šanci bojovat o celkové prvenství," dodal Valoušek. 

Vzhledem k tomu, že do cíle nedojel ani Václav Pech a Jan Kopecký na startu chyběl, situace v průběžném pořadí MMČR se zdramatizovala. Šanci na zisk titulu mají Kresta, Valoušek, Kopecký i Pech.

Výsledky Rallye Bohemia

1. Loix, Miclotte (Belg./Škoda Fabia S2000) 2:00:25,1,

2. Valoušek, Hrůza (Peugeot 207 S2000) -35,2,

3. Arazim, Gál (Mitsubishi Lancer Evo IX) -4:07,3,

4. Šlehofer, Singer (Subaru Impreza STI) -4:55,8,

5. Chuchala, Heller (Pol./Subaru Impreza STI) -5:18,8.

Roman Kresta
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy