Následuje
MS 2020 Itálie

Prokop zopakoval životní výsledek, v Německu dojel čtvrtý

Trevír - Martin Prokop obsadil v Německé rallye čtvrté místo a vyrovnal tak svůj nejlepší výsledek v mistrovství světa, jenž je i historickým českým maximem. Prokop na Fordu Fiesta zopakoval za podpory množství českých fanoušků čtvrtou pozici z loňské Argentinské rallye. Na premiérové vítězství dosáhl na asfaltových tratích v okolí Trevíru Španěl Dani Sordo z týmu Citroën, český jezdec za ním zaostal o rovných osm minut.

Martin Prokop
zdroj: DPA autor: Thomas Frey

K výbornému výsledku Prokopovi pomohly i výpadky favoritů - už v pátek musel odstoupit lídr šampionátu Sébastien Ogier z Francie a v sobotu nabrali po nehodách velkou ztrátu jeho finský kolega z týmu Volkswagen Jari-Matti Latvala i Nor Mads Östberg. Úspěšný víkend Citroënu potvrdil třetím místem Fin Mikko Hirvonen, jenž jel v závěru na jistotu a ztratil 2:36 minuty. Jako šestý dojel bývalý pilot formule 1 Robert Kubica z Polska.

"Je to hodně sladká odměna za loňskou smůlu. Po testech jsme věděli, že dokážeme jet rychle, ale na Top Five jsme si netroufali. Spíš jsme chtěli s někým bojovat o zajímavý výsledek," uvedl Prokop a poukázal na loňskou Německou rallye, na které mu shořel vůz. "V Německu hraje každý rok důležitou roli počasí. Kritické bylo sobotní odpoledne. Po obědě zapršelo, začaly se dít velké věci a řada jezdců na to doplatila. Já měl krizové momenty taky, ale povedlo se mi je přežít," dodal.

Sordo: Snil jsem o tom léta

Sordo si při svém 107. startu v mistrovství světa dojel pro premiérové vítězství po souboji s Thierrym Neuvillem na fiestě. "Je to pro mě úžasný moment. Byl jsem na startu hodně nervózní, protože tohle vítězství je něco, o čem jsem snil dlouhá léta," uvedl šťastný Sordo, jenž si před prvním triumfem připsal 34 umístění na stupních vítězů.

Třicetiletý Španěl s citroënem vedl před závěrečnými dvěma rychlostními zkouškami před Belgičanem o pouhých osm desetin sekundy, nicméně po poslední šestnácté vložce, v níž Neuville chyboval a skončil mimo trať, se jeho náskok vyšplhal až na 53 sekund. "Rozhodli jsme se, že se v té poslední erzetě ještě pokusíme o vítězství, ale při výjezdu z lesa jsme v rychlé levotočivé zatáčce skončili ve vinici," vysvětlil svou ztrátu druhý muž průběžného pořadí.

Ogier, jenž si mohl v případě vítězství v Německu definitivně zajistit svůj premiérový titul mistra světa, se po páteční nehodě do soutěže vrátil. Kvůli velké časové ztrátě sice nemohl pomýšlet na bodovaná umístění, nicméně alespoň tři body získal za vítězství v závěrečné takzvané power stage. V průběžném hodnocení nyní vede o 75 bodů před Neuvillem a další šanci slavit titul bude mít za tři týdny v Austrálii.

Německou rallye letos poznamenaly dvě tragické nehody. V sobotu při doplňkové soutěži historických vozů zahynuli řidič a spolujezdec z Nizozemska, dnes na poslední erzetě vylétl z trati soutěžní ford Indonésana Subhana Aksy a zranil dva diváky. Jeden z nich utrpěl mnohačetné zlomeniny, druhý má poraněnou hlavu.

Výsledky Německé rallye:

1. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3) 3:15:19,4, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS) -53,0, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3) -2:36,1, 4. PROKOP, ERNST (Ford Fiesta RS) -8:00,8, 5. Kubica, Baran (Pol./Citroën DS3 RRC) -9:01,3, 6. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta R5) -9:14,2, ...38. LANDA, NOVÁK (Mitsubishi Lancer Evo IX) -1:03:05,0.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 184 b., 2. Neuville 109, 3. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 98, 4. Sordo 96, 5. Hirvonen 88, 6. Loeb (Fr./Citroën DS3) 68, ...8. PROKOP 45.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen I 262, 2. Citroën Total I 236, 3. M-Sport Ford I a M-Sport Ford II oba 126, 5. Jipocar 51, 6. Citroën Total II 37, 7. Volkswagen II 26, 8. Lotos 20.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy