Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sport 2011

Už teď mi to chybí, říká před startem MotoGP Abraham. Salač má podle něj našlápnuto

Příští víkend v Kataru odstartuje další ročník MotoGP a po mnoha letech u toho nebude Karel Abraham. "Už teď mi to chybí," přiznává třicetiletý závodník, který strávil v seriálu mistrovství světa čtrnáct sezon. "Už bych byl v Kataru... Ale nic s tím neudělám. Uvidím, jak se budu cítit, až to tam bude startovat," dodal s tím, že cestu na úvodní závod ani neplánuje.

Motocyklový závodník Karel Abraham
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Poté, co mu jeho stáj Reale Avintia Racing nečekaně vypověděla platnou smlouvu, byl hodně rozladěný. Považoval to za podraz a řekl, že už by pokračoval jen v případě, kdyby přišla opravdu zajímavá nabídka...

"Přišlo jich dost, téměř do všech šampionátů kromě MotoGP a Moto2. Britské superbiky, americké, světové, Endurance, ze španělského šampionátu i MotoE. Odtud byly tři nebo čtyři a byly nejzajímavější, ale bohužel žádná taková, že bych se před ní posadil na zadek. Takže jsem všem poděkoval a odmítl," vysvětlil závodník, který před devíti lety stál v Moto2 dvakrát na stupních vítězů, jednou dokonce na tom nejvyšším. Pak ale přešel do královské kategorie MotoGP a tam už se mu moc nedařilo.

A jak by podle Abrahama měla zajímavá nabídka vypadat? "Hlavně dobrý tým s dobrou motorkou, to je po mých zkušenostech nejdůležitější. Pak to musí být dobře zaplacené a musíte k tomu mít sponzory – tohle všechno dohromady."

Svou další životní etapu vidí už spíš v civilním životě. "Naděje na pokračování už je opravdu hodně nízká. Hrozně rád bych dál závodil, ale nakonec jsem si řekl, že to byl impulz, abych zkusil něco jiného a začal pracovat na nějaké nové kariéře," přiznal dnes už bývalý závodník s tím, že nové angažmá nijak aktivně nehledá a zatím ještě zvažuje, kterou cestou svůj další život směřovat.

Je nám líto, video expirovalo.
Abraham má řadu nabídek, ale žádnou smlouvu zatím nepodepsal

Ještě sice podle vlastních slov na civilní level úplně nepřepnul, ale… "V tréninku jsem polevil, zrovna se chystám, že se po čase půjdu proběhnout. Takže i kdyby teď někdo zavolal se zajímavou nabídkou, tak bych se na to potřeboval nějakou chvíli připravit," připustil, že by zvažoval i Moto2, ale ví, že pravděpodobnost, že taková šance v sezoně přijde, rozhodně není velká.

Byl se letos také podívat na Rallye Dakar a tam řekl, že by ho start v téhle extrémní soutěži lákal, ale spíš v automobilu než na motorce. "Řekl jsem, že bych si to rád zkusil jako dobrodružství, než jet na výsledek. Zatím jsem pro to podnikl ale jen drobné krůčky, nijak významně na tom nepracuji," podotkl.

Zatím plánuje jen motorkářské výpravy, kterých už do zajímavých koutů světa několik podnikl. "Ty budou taky docela divoké, takže – třeba se k tomu Dakaru jednou propracuji," dodal.

Po konci Abrahama i Jakuba Kornfeila zůstal jediným českým závodníkem v celém šampionátu silničních motocyklů osmnáctiletý Filip Salač, který se chystá na druhou sezonu v Motot3 a při testování nové motorky v novém týmu si vedl hodně dobře. "Už minulý rok ukazoval, že umí jet hodně dobře, a jeho výsledky se zlepšovaly. Teď se ještě dostal do jednoho z nejlepších týmů v Moto3, takže má dobré podmínky pro to, aby se prosadil. Skvělý tým, skvělá motorka, je mladý – má našlápnuto, aby jezdil dobré výsledky."

Co by Abraham svému mladému pokračovateli poradil v cestě za úspěchem? "Třeba Kuba Kornfeil je perfektní závodník. Ale myslím, že udělal chybu, že nepřešel do Moto2 dřív," řekl Abraham, ale hned si nahlas zauvažoval:

"Ale je to těžké – třeba mohl jet letos v Moto2 o titul, nebo taky mohl být už tři roky doma," vyjádřil se o jezdci, který celou kariéru jezdil kategorii Moto3 a před nadcházející sezonou skončil, protože měl problémy dát dohromady potřebné peníze od sponzorů. "Takže bych radil i Filipovi, když přijde dobrá nabídka, tak se jí chopit a nezůstávat zbytečně dlouho v nejslabší kubatuře. Ale je to složité rozhodování. A kudy půjde za svým snem, se každý musí rozhodnout sám," uzavřel debatu.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy