Kornfeil po pádu nedokončil Velkou cenu Aragonie

Alcaňiz (Španělsko) - Jakub Kornfeil po pádu nedokončil Velkou cenu Aragonie, do níž startoval z nadějné desáté pozice. Po sérii pěti závodů, v nichž bodoval, přišel o šanci na další bodový příděl už v nájezdu do třetího kola. Ve třinácté Grand Prix sezony nedojel do cíle závodu Moto3 potřetí. Lukáš Pešek v královské MotoGP skončil devatenáctý, poslední mezi jezdci, kteří závod dokončili.

Velká cena Aragonie
zdroj: ČTK/AP

Závod třídy Moto3 vyhrál vítěz kvalifikace Španěl Álex Rins a v průběžném pořadí šampionátu se po pátém triumfu v sezoně posunul na druhé místo za krajana Luise Saloma, jenž byl čtvrtý. O prvenství i průběžnou druhou pozici v MS Rins svedl úspěšný souboj v posledním kole s Maverickem Viňalesem, od něhož ho v cíli dělilo 426 setin sekundy.

Jakub Kornfeil: "Prokaučoval jsem tu parádní kvalifikaci. Z toho se musím ponaučit, že první kolo prostě musím jezdit stylem jako při motokrosu."

Ani ne dva týdny po operaci kotníku startoval v Alcaňizu Němec Jonas Folger a navzdory silným bolestem si dojel pro body na sedmém místě. Kornfeil, který vyvázl z pádu bez zranění, v pořadí MS klesl o dvě příčky na dvanácté místo.

V královské kubatuře MotoGP pošesté v sezoně zvítězil lídr šampionátu Marc Márquez ze Španělska. Udělal tak další krok k tomu, aby se stal po 35 letech prvním nováčkem v nejsilnější třídě, který získá titul mistra světa. V roce 1978 to dokázal Američan Kenny Roberts.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

V Alcaňizu vyhrál dvacetiletý Márquez před krajanem a úřadujícím šampionem Jorgem Lorenzem, jenž v celkové klasifikaci ztrácí čtyři závody před koncem 39 bodů. Třetí Španěl v pořadí a obhájce loňského prvenství Dani Pedrosa už zaostává o 59 bodů, protože po pádu tentokrát vyšel bodově naprázdno.

Třetí skončil Ital Valentino Rossi, který v aragonské GP narušil absolutní nadvládu španělských jezdců. Předtím v Moto2 byli rovněž všichni medailisté ze Španělska, přičemž pořadí v cíli Nicolas Terol, Esteve Rabat, Pol Espargaró stejně jako v Moto3 přesně kopírovalo výsledky sobotní kvalifikace. Terol vyhrál podruhé v sezoně a celkově je osmý. V čele se udržel díky čtvrtému místu Brit Scott Redding o 20 bodů před Espargarem.

Velká cena Aragonie:

Moto3: 1. Rins 40:04,214, 2. M. Viňales -0,426, 3. Á. Márquez -12,377, 4. Salom (všichni Šp./KTM) -16,416, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) -16,496, 6. Öttl (Něm./Kalex KTM) -21,539, ...Kornfeil (ČR/Kalex KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 13 ze 17 závodů): 1. Salom 259, 2. Rins 250, 3. M. Viňales 247, 4. Á. Márquez 149, 5. Folger (Něm./Kalex KTM) 129, 6. Oliveira 115, ...12. Kornfeil 56.

Moto2: 1. Terol (Šp./Suter) 40:15,232, 2. Rabat -1,736, 3. P. Espargaró (oba Šp./Kalex) -3,530, 4. Redding (Brit./Kalex) -3,783, 5. Kallio (Fin./Kalex) -4,049, 6. Torres (Šp./Suter) -11,602.

Průběžné pořadí MS (po 13 ze 17 závodů): 1. Redding 215, 2. P. Espargaró 195, 3. Rabat 171, 4. Kallio 143, 5. Nakagami (Jap./Kalex) 130, 6. Aegerter (Švýc./Suter) 122.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:03,459, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -1,356, 3. Rossi (It./Yamaha) -12,927, 4. Bautista (Šp./Honda) -13,787, 5. Bradl (Něm./Honda) -13,973, 6. Crutchlow (Brit./Yamaha) -14,662, ...19. Pešek (ČR/Ioda-Suter) -1:45,563.

Průběžné pořadí (po 14 z 18 závodů): 1. M. Márquez 278, 2. Lorenzo 239, 3. Pedrosa 219, 4. Rossi 185, 5. Crutchlow 156, 6. Bradl 135, ...23. Abraham (ČR/ART) 5.