Následuje
Česko - Estonsko

Monoposty F1 by mohly mít uzavřené kokpity

Nürburgring (Německo) - Piloti formule 1 by mohli v budoucnu jezdit v monopostech s uzavřenými kokpity, které by zvýšily jejich bezpečnost. Technický ředitel Renaultu a šéf Asociace týmů F1 pro technické záležitosti James Allison řekl během Velké ceny Německa na Nürburgringu, že se tímto tématem zabývají společně s Mezinárodní automobilovou federací FIA. "Snažíme se postarat o hlavu řidiče. Máme mnoho nápadů a návrhů, ale vše je zatím pouze v počátcích," prohlásil Allison.

Myšlenky na uzavření kokpitu jsou reakcí na hrůznou nehodu Felipeho Massy před dvěma lety. Brazilský jezdec Ferrari utrpěl v kvalifikaci na maďarském Hungaroringu těžké zranění hlavy, když mu helmu prorazila pružina z vozu jeho krajana Rubense Barrichella.

V úvahu přicházejí například poklop, který by jezdce uzavřel jako ve sportovním voze či stíhačce, štít nebo roleta. Podle Allisona by mohl poklop zvýšit aerodynamiku vozu a tudíž zvýšit rychlost. Zároveň však uznal, že by bylo problematické udržet ho čistý. Také v případě nehody by pro závodníky pod poklopy nemuselo být jednoduché rychle opustit monopost.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy