Euro Hockey Tour mužů 2023/2024

Lídr seriálu Moto3 Martín přijde o brněnskou Grand Prix, v tréninku si zlomil ruku

Frakturou vřetenní kosti na levé ruce skončil první trénink před Velkou cenou České republiky  pro vedoucího jezdce mistrovství světa v kategorii Moto3 Jorgeho Martína ze Španělska. Vítěz pěti GP v letošní sezoně se zranil při pádu v desáté zatáčce a místo startu v Brně jej čeká operace v Barceloně. Jakub Kornfeil byl v trénincích dvanáctý. Druhý český jezdec ve třídě Moto3 Filip Salač obsadil předposlední 28. místo. V kategorii MotoGP skončil Karel Abraham až na 25. pozici se ztrátou 2,151 na nejrychlejšího Španěla Daniho Pedrosu.

Jorge Martín
zdroj: AP autor: Peter Dejong

Dvacetiletý Martín vede po devíti závodech pořadí nejslabší kubatury se sedmibodovým náskokem před Italem Marcem Bezzecchim, přestože celkem tři GP nedokončil. Pětkrát ovšem triumfoval a na Masarykově okruhu měl usilovat o třetí vítězství za sebou po Assenu a Sachsenringu.

Tréninkové jízdy pro nedělní desátý závod seriálu vyšly v Moto3 nejlépe německému motocyklistovi Philippu Öttlovi. Maximum 2:09,194 minuty zajel už v dopolední části. V ní byl Kornfeil pátý, v kombinaci časů z obou tréninků se propadl až mimo elitní desítku. Do nedělní Grand Prix vstoupí Kornfeil jako sedmý pilot průběžného pořadí MS.

"Na začátek víkendu je to dobré. Bylo důležité být v ranním i odpoledním tréninku v top desítce, což jsem splnil. Ráno mi těsně uniklo čtvrté místo," řekl Kornfeil, který v odpoledním tréninku skončil devátý.

Kornfeil byl v trénincích v Brně dvakrát do desítky

"Kdyby to vyšlo po kvalifikaci na deváté místo, tak bychom skákali dva metry vysoko. Podmínky jsou kvůli vedru hodně obtížné. Zkoušeli jsme různé druhy pneumatiky. Funguje jedině medium. Snažíme se přizpůsobit i podvozek. Motorka se také přehřívá," konstatoval Kornfeil.

Předposlední pětadvacáté místo vzal Abraham s nadhledem. Na rozdíl od některých soupeřů šetřil na sobotní kvalifikaci měkké pneumatiky pro zadní kolo. "Toto umístění samozřejmě není dobré. Ale jsem časově ve vyrovnané skupině s několika dalšími soupeři. Po dnešním tréninku stále platí, že patnácté místo a jeden bod budu považovat v nedělním závodě za velký úspěch. Na základě letošních výsledků ale vím, že to bude nesmírně složité a těžké," uvedl Abraham.

V obou trénincích ve třídě Moto2 byl nejrychlejší Němec Marcel Schrötter. Lídr průběžné kvalifikace Španěl Marc Márquez byl až desátý se ztrátou 0,659 sekundy.

V sobotu jsou od 9:00 hodin na programu tréninky. Ve 12:35 začne kvalifikace třídy Moto3, ve 14:10 kvalifikace MotoGP a v 15:05 kvalifikace Moto2. Nedělní pořad začne v 8:40 zahřívacími tréninky. V 11:00 startuje závod Moto3 (18 okruhů), ve 12:20 Moto2 (19 okruhů) a ve 14:00 MotoGP (21 okruhů).

Výsledky tréninků na Velkou cenu ČR silničních motocyklů

Moto3: 1. Öttl (Něm./KTM) 2:09,194, 2. Masaki (Jap./KTM) -0,094, 3. Canet (Šp./Honda) -0,137, ...12. Kornfeil -0,638, 28. Salač (oba ČR/KTM) -1,682.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:55,976, 2. Petrucci (It./Ducati) -0,123, 3. Bautista (Šp./Ducati) -0,168, ...25. Abraham (ČR/Ducati) -2,151.

Moto2: 1. Schrotter (Něm./Kalex) 2:03,118, 2. Bagnaia -0,201, 3. Pasini (oba It./Kalex) -0,241.