České ragby

Kornfeil jedenáctý, skvěle jedoucí Hanika upadl sedm kol před cílem

Sachsenring (Německo) - Jakub Kornfeil skončil jedenáctý ve Velké ceně Německa a v sedmém z devíti letošních závodů mistrovství světa si dojel pro body. Naopak Karel Hanika, který dlouho mířil za nejlepším umístěním v kariéře, ze sedmého místa sedm kol před koncem spadl a závod nedojel. Karel Abraham dojel v královské kubatuře MotoGP na 13. místě.

Kornfeil kroužil na Sachsenringu většinu ze 27 kol na poslední bodované patnácté příčce. I díky vyřazení Haniky, Portugalce Miguela Oliveiry či Itala Niccola Antonelliho ale skončil těsně za elitní desítkou. V celkovém pořadí zůstal desátý.

"Dnes se sebou nemůžu být v žádném případě spokojený. Po nepodařené kvalifikaci jsme si dali za cíl umístění v první desítce. To nám nevyšlo sice jen o místo, ale v žádném případě není důvod ke spokojenosti. Start jsem měl super, pak jsem se ale nedokázal dál posunovat. Zůstal jsem vzadu," uvedl Kornfeil.

Hanika zužitkoval čtvrté místo na startovním roštu a dlouho se pohyboval mezi pátým a sedmým místem. Sedm kol před koncem však upadl a smetl s sebou i Oliveiru. Přišel tak o možnost překonat své zatím nejlepší desáté místo z GP Ameriky a Nizozemska a stejně jako před čtrnácti dny v Nizozemsku nedojel. V MS mu patří 19. místo. První místo vybojoval Hanikův stájový kolega Australan Jack Miller a zvýšil náskok v čele hodnocení seriálu.

Vítězství vybojoval Hanikův stájový kolega Australan Jack Miller a zvýšil náskok v čele hodnocení seriálu.

Ne zrovna ideální vztahy panují mezi jedinými nizozemskými jezdci v kategorii Moto3. Scott Deroue a Bryan Schouten se po vzájemné kolizi a pádu do sebe pustili pěstmi. Nizozemci skončili na zemi už ve druhém kole závodu a museli je od sebe odtrhnout lékaři, kteří k nim přispěchali. Dvojice jezdců si nejprve situaci vyříkávala, pak se začala prát a před příchodem mediků stačil Schouten svého krajana ještě nakopnout.

V kategorii MotoGP si po zahřívacím kole většina jezdců vyměnila motocykl s pneumatikami na mokro za ty určené na suchou trať a kromě devíti závodníků včetně Abrahama celé pole místo ze startovního roštu vyjíždělo z boxů.

"Start byl kvůli počasí hodně zajímavý. Moc nás na roštu nezůstalo. Většina jezdců se po zahřívacím kole rozhodla vyměnit v boxu motorku. Dráha byla totiž v tomto okamžiku celá suchá kromě jedné zatáčky. Měl jsem obě suché gumy a to se ukázalo jako nejlepší rozhodnutí," popsal situaci Abraham.

Vítěz kvalifikace Španěl Marc Márquez se však už v šestém ze třiceti kol propracoval do vedení a za ním i ostatní favorité. Suverén sezony Márquez vyhrál také devátý letošní závod a hodnocení šampionátu vede o 77 bodů před dnes druhým týmovým kolegou a krajanem Danim Pedrosou. Abraham je nadále sedmnáctý.

S výsledkem byl relativně spokojený. "Máme tři body a to je vzhledem k situaci, která dnes na okruhu nastala, dobrý výsledek. Daří se nám teď zajíždět stabilně a všichni doufáme, že se během druhé poloviny sezony ještě o jedno až dvě místa zlepšíme," uvedl.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. M. Márquez 41:47,664, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -1,466, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -10,317, 4. Rossi (It./Yamaha) -19,194, 5. Iannone (It./Ducati) -23,509, 6. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -27,809, ...13. Abraham (ČR/Honda) -45,177.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. M. Márquez 225, 2. Pedrosa 148, 3. Rossi 141, 4. Dovizioso (It./Ducati) 99, 5. Lorenzo 97, 6. A. Espargaró 77, ...17. Abraham 18.

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 39:26,927, 2. Binder (JAR/Mahindra) -0,180, 3. Masbou (Fr./Honda) -0,119, 4. Á. Márquez (Šp./Honda) -1,180, 5. Kent (Brit./Husqvarna) -1,290, 6. Vázquez (Šp./Honda) -26,231, ...11. Kornfeil -26,873, Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Miller 142 b., 2. Á. Márquez 123, 3. Vázquez 112, 4. Fenati (It./KTM) 110, 5. Rins (Šp./Honda) 107, 6. I. Viňales (Šp./KTM) 90, ...10. Kornfeil 48, 19. Hanika 16.

Moto2: 1. Aegerter (Švýc./Suter) 41:12,461, 2. Kallio (Fin./Kalex) -0,091, 3. Corsi (It./Kalex) -10,514, 4. Rabat -10,666, 5. M. Viňales (oba Šp./Kalex) -11,418, 6. Morbidelli (It./Kalex) -14,100.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Rabat 170, 2. Kallio 151, 3. M. Viňales 120, 4. Aegerter 96, 5. Corsi 85, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 68.