Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Hanika chvíli vedl, nakonec však v Německu skočil až třináctý

Sachsenring (Německo) – Do závodu vlétl jako velká voda a dostal se hned po startu na chvíli do vedení. Karel Hanika však dobře rozjetou Velkou cenu Německa velkým úspěchem nezakončil. V kategorii Moto3 obsadil konečnou třináctou pozici. Čtrnáctý dojel Jakub Kornfeil, který startoval z osmnácté příčky. Nejsilnější kategorii MotoGp vládl Španěl Marc Márquez, jenž opět potvrdil, že na Sachsenringu se mu velmi daří.

Karel Hanika na vedoucí pozici ve Velké ceně Německa
zdroj: ČTK/DPA autor: Jan Woitas

Hanika podruhé v kariéře vyjížděl do závodu mistrovství světa z první řady. V sobotní kvalifikaci zajel třetí čas stejně jako před dvěma týdny v Assenu, ale nakonec startoval z ještě lepší pozice, protože původně druhý Ital Enea Bastianini dostal trest za zpomalení soupeřů v kvalifikaci.

Na nizozemském okruhu Hanika výhodnou startovní pozici nevyužil a dojel osmý, na Sachsenringu dopadl ještě hůř, i když úvod závodu mu vyšel skvěle.

Po startu se Hanika dostal na první místo, kde sice dlouho nevydržel, ale ve zbytku závodu se pohyboval v početné skupině, která pronásledovala vedoucího Brita Dannyho Kenta. Postupně se však devatenáctiletý český jezdec propadal a nakonec získal jen tři body.

"Když jsem klesl na páté, šesté místo, najednou jsem zjistil, že už nemám šanci vrátit se do boje o pódium. Soupeři mi ujížděli na rovinkách a motorka ve druhé části závodu skoro nefungovala. Možná se změnily podmínky, ale každopádně se chovala hodně nervózně. Nemohl jsem chodit pozdě na brzdy jako ostatní, čímž jsem přišel o svou nejsilnější zbraň," uvedl Hanika.

Na Kenta, který si pátým triumfem v sezoně upevnil první místo v šampionátu, ztratil přes 18 sekund. "Je dobré, že nám vychází tréninky, kdy jedu sám na čas, ale teď bude potřeba posunout kvalitu i do jednotlivých závodů. To nebude snadné, ale z druhého místa v kvalifikaci je potřeba vyzískat víc než pouhé tři bodíky," dodal Hanika, jenž je v průběžném pořadí MS čtrnáctý.

Kornfeil dojel deset sekund za Hanikou a bodoval poprvé po třech závodech. "Závod byl jeden z nejtěžších letos vůbec. Chtěli jsme bojovat v první nebo druhé skupince, ale na to jsem neměl dostatečně dobrý start a úvod závodu. Nakonec jsem tedy rád za body a vítězství ve skupině," řekl.

Márquez opět dokázal, že v Německu se mu daří

V MotoGP zvítězil suverénně mistr světa Marc Márquez, jenž slavil na Sachsenringu triumf už šestým rokem v řadě. Španělský jezdec v Německu poprvé vyhrál v roce 2010 v nejslabší třídě do 125 ccm, poté přidal dva úspěchy v Moto2 a potřetí za sebou ovládl královskou třídu.

Za Márquezem, jenž si připsal druhé vítězství v zatím rozpačité sezoně, dojel s odstupem více než dvou sekund jeho krajan a kolega z týmu Honda Dani Pedrosa. Třetí byl se ztrátou pěti a půl sekundy Valentino Rossi, který se i v deváté letošní Grand Prix dostal na stupně vítězů. Šestatřicetiletý Ital díky tomu zvýšil své vedení v mistrovství světa před týmovým kolegou Jorgem Lorenzem ze Španělska, jenž dnes dojel čtvrtý.

Na Sachsenringu nestartoval jediný Čech v MotoGP Karel Abraham, který kvůli zranění nohyarrow-10x10.png vynechal už třetí Velkou cenu. Do seriálu by se měl vrátit za měsíc v Indianapolis. Jeho náhradník Hiroši Aojama z Japonska závod nedokončil.

V Moto2 se zrodilo první vítězství belgického jezdce v závodě mistrovství světa po 32 letech. Ve své šesté sezoně v elitním seriálu se o to zasloužil Xavier Siméon. Pětadvacetiletý závodník, jehož maximem dosud byla dvě druhá místa, vyhrál o 83 tisícin sekundy před lídrem šampionátu Francouzem Johannem Zarcem.

Ten startoval potřetí za sebou z pole position, ale na výhry z Barcelony a Assenu nenavázal. I tak navýšil svůj náskok v čele seriálu, neboť jeho nejbližšího pronásledovatele Španěla Esteva Rabata v boji o třetí místo v poslední zatáčce poslal k zemi po vlastním pádu Ital Franco Morbidelli.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 39:29,359, 2. Vázquez (Šp./Honda) -7,554, 3. Bastianini (It./Honda) -9,603, 4. Fenati (It./KTM) -9,629, 5. Antonelli (It./Honda) -9,664, 6. Navarro (Šp./Honda) -9,807, ...13. Hanika -18,426, 14. Kornfeil (oba ČR/KTM) -28,782.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Kent 190 b., 2. Bastianini 124, 3. Oliveira (Portug./KTM) 102, 4. Fenati 99, 5. Vázquez 96, 6. Binder (JAR/KTM) 75, ...14. Hanika 29, 18. Kornfeil 19.

Moto2: 1. Siméon (Belg./Kalex) 41:09,295, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,083, 3. Rins (Šp./Kalex) -1,646, 4. Corsi (It./Kalex) -6,386, 5. Lowes (Brit./Speed up) -9,284, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -10,432.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Zarco 179, 2. Rabat (Šp./Kalex) 114, 3. Lowes 107, 4. Rins 103, 5. Lüthi 99, 6. Siméon 84.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:01,087, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -2,226, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,608, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -9,928, 5. Iannone (It./Ducati) -20,785, 6. Smith (Brit./Yamaha) -23,215.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Rossi 179, 2. Lorenzo 166, 3. Iannone 118, 4. M. Márquez 114, 5. Dovizioso (It./Ducati) 87, 6. Smith 87.