Nordic Walking Tour Praha

Rosberg potvrdil v Singapuru dominanci z kvalifikace a vede šampionát F1

Singapur – Německý pilot Nico Rosberg z Mercedesu vyhrál způsobem start-cíl Velkou cenu Singapuru vozů formule 1 a poskočil do čela hodnocení mistrovství světa. Druhý dojel se ztrátou necelé sekundy Australan Daniel Ricciardo ze stáje Red Bull, třetí místo obsadil Lewis Hamilton, dosavadní lídr seriálu.

Nico Rosberg
zdroj: REUTERS autor: Edgar Su

Rosberg si jubilejní 200. Grand Prix kariéry osladil třetím vítězství za sebou. Jeho týmový kolega Hamilton měl během závodu potíže s přehřívajícími se brzdami a momentálně ztrácí na jednatřicetiletého rodáka z Wiesbadenu šest závodů před koncem sezony osm bodů. Pod stupni vítězů skončil kvůli taktické chybě týmu Ferrari Kimi Räikönen z Finska.

Dramatický byl na okruhu Marina Bay především start. Carlos Sainz totiž zkřížil svým vozem Toro Rosso trať Němci Nico Hülkenbergovi a jeho monopost stáje Force India havaroval. Kolizi odneslo také přední přítlačné křídlo McLarenu Jensona Buttona a na trati se okamžitě objevil zpomalovací vůz.

Kvůli troskám na startovní a cílové rovince zavedl "safety car" všechna auta do boxové rovinky, čehož poškozené vozy využily k výměnám náhradních dílů.

Od třetího kola se v osvětlených ulicích singapurského přístavu opět začalo závodit. Rosberg bez větších problémů držel svou pozici a také za ním bylo pořadí stejné jako na startu. Oba jezdci Mercedesu měli od mechaniků pokyn, aby pracovali opatrně s přehřívajícími se brzdami.

K výměnám pneumatik zajížděli piloti od patnáctého okruhu, ale na průběžné pořadí to výraznější vliv nemělo. Rosberg vedl stále před Ricciardem, třetí Hamilton byl viditelně pomalejší a čelil útokům Räikkönena. Fin se ve třiatřicátém kole dostal na třetí místo a udržel ho i po následné zastávce v boxech.

Další výměna pneumatik mezi jezdci v boji o třetí místo však zmíněné piloty opět prohodila. V té době se Mercedes rozhodoval, jestli povolá do boxu také Rosberga, jehož náskok před Ricciardem se dramaticky tenčil, až o dvě sekundy na kolo.

Němec nakonec závodil bez další nucené přestávky a vítězství na ojetých pneumatikách těsně uhájil. Přitom ještě třináct kol před cílem činila Ricciardova ztráta propastných 25 sekund.

Rosberg triumfoval v Singapuru poprvé, na stupních vítězů zde byl dosud pouze jednou v roce 2008, kdy skončil druhý.

Velká cena Singapuru, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:55:48,950 (prům. rychlost 159,993 km/h), 2. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,488, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -8,038, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -10,219, 5. Vettel (Něm./Ferrari) -27,694, 6. Verstappen (Niz./Red Bull) -1:11,197, 7. Alonso (Šp./McLaren) -1:29,198, 8. Pérez (Mex./Force India) -1:51,062, 9. Kvjat (Rus./Toro Rosso) -1:51,557, 10. Magnussen (Dán./Renault) -1:59,952.