Následuje
SP Slovinsko

O diskvalifikaci Ricciarda v Melbourne rozhodl i český soudce FIA

Paříž - Mezinárodní automobilová federace (FIA) zamítla odvolání stáje Red Bull proti diskvalifikaci jejího pilota Daniela Ricciarda z březnové Velké ceny Austrálie. Pilot formule 1 na domácí trati původně obsadil druhé místo, následně však o něj přišel kvůli překročení povolené spotřeby paliva. "Byla to taková principielní debata o tom, jak bude v budoucnu formule 1 vypadat," uvedl český advokát Jan Šťovíček, který byl mezi pěti soudci, kteří o případu jednomyslně rozhodli.

Daniel Ricciardo v monopostu Red Bull
zdroj: ČTK/ZUMA

Nováček mistrovského týmu zajel 16. března v domácí GP v Melbourne životní závod, jenže po pětihodinovém jednání přišla jeho diskvalifikace. Red Bull se proti verdiktu odvolal k soudu FIA v Paříži. "Bylo to vlemi dlouhé, trvalo to asi osm hodin se vším všudy," uvedl Šťovíček, jinak také viceprezident Autoklubu ČR, který coby soudce Mezinárodního odvolacího soudu FIA působí dvanáct let.

Podle nových pravidel mohou vozy F1 v závodě využít maximálně 100 kilogramů benzinu, jeho okamžitá spotřeba navíc nesmí přesáhnout 100 kg za hodinu. A právě tomuto předpisu Ricciardo podle komisařů v Melbourne nevyhověl.

"Rozhodovali jsme o obojím. Rozvinulo se to na debatu, do jaké míry může FIA týmům přikazovat, jaká zařízení mohou používat a co musí dělat a do jaké míry musí týmy a jezdci ty instrukce ze strany FIA respektovat. Je to poměrně důležité rozhodnutí pro budoucnost formule 1," uvedl Šťovíček.

Red Bull ale tvrdí, že palivový senzor dodaný FIA měřící průtok nepracoval přesně a měl výkyvy během celého víkendu v Austrálii. "V tomto směru dá naše rozhodnutí určitý pokyn, jak by měly v budoucnu stáje postupovat," řekl Šťovíček.

Tým Red Bull verdikt nakonec akceptoval, i když s nevolí. "Jsme samozřejmě zklamáni a neodvolávali bychom se, kdybychom si nemysleli, že máme silné argumenty. Věříme, že jsme po celou dobu GP Austrálie dodrželi technické předpisy," reagovala nejlepší stáj šampionátu F1 posledních čtyř let.

Ricciardo v Melbourne přišel za druhé místo o 18 bodů a v pořadí jezdců v seriálu MS zůstal desátý s 12 body. V Poháru konstruktérů je rakouská stáj čtvrtá. "Zamrzí to, ale o to větší mám motivaci vrátit se na stupně vítězů," prohlásil Ricciardo. Pocit, že na domácím okruhu byl na pódiu, mu nikdo vzít nemůže. "Je lepší být dodatečně vyloučen než vypadnout ze závodu v polovině po defektu," dodal australský pilot.

Konflikt zájmů nahrává menším zemím

Soud FIA má 15 členů, u exponovaných kauz ale přichází na řadu ti z menších zemí. "Soudci z Velké Beritánie, Itálie či Německa jsou většinou z těchto kauz vyloučeni, protože jsou v konfliktu zájmů. Když je velká kauza, dostanou se na řadu soudci z ČR, Monaka, Švýcarska a Portugalska," uvedl Šťovíček.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy