Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mistrovství ČR Dolní Břežany

Hamilton v Brazílii kvůli penalizaci odstartuje poslední, Verstappen dostal pokutu

Lewis Hamilton sice vyhrál kvalifikaci na sobotní sprint při Velké ceně Brazílie formule 1, kvůli nepovolenému zadnímu křídlu však odstartuje jako poslední. Potrestán byl i jeho rival Max Verstappen, který musí zaplatit pokutu 50 tisíc eur, protože si v zakázané zóně po páteční kvalifikaci prohlížel právě zadní křídlo svého rivala. 

Lewis Hamilton
zdroj: ČTK/AP

Diskvalifikace je pro Hamiltona výraznou komplikací v boji o zisk osmého titulu, kterým by v čele historického pořadí odskočil Michaelu Schumacherovi. Po nepovolené výměně motoru si totiž na startu nedělního závodu o pět příček pohorší, a pokud bude po Velké ceně Brazílie na Verstappena ztrácet 24 a více bodů, nemusí mu k obhajobě stačit ani vítězství ve třech zbývajících závodech.

Na Verstappenovo chování v zóně, kde kvůli kontrolám po závodech a případně i před nimi mají k vozům přístup pouze traťoví komisaři, upozornilo fanouškovské video na internetu.

Verstappen si nejprve prohlédl zadní křídlo svého vozu a poté i u monopostu obhájce titulu. Komisaři si jezdce Red Bullu předvolali a uložili mu pokutu. "Uvědomujeme si, že jezdci se po kvalifikaci nebo závodech vozů běžně dotýkají. Proto se takové chování dosud přehlíželo, ale v tomto případě šlo o porušení pravidel uzavřené zóny," uvedli komisaři.

Sobotní sprint, který určí pořadí na startovním roštu GP Brazílie, začne ve 20:30 SEČ a pojede se na 24 kol. Nedělní závod je na programu od 18:00.

Velká cena Brazílie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Sao Paulu:

První trénink: 1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:09,050, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,367, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -0,442, 4. Bottas (Fin./Mercedes) -0,517, 5. Gasly (Fr./AlphaTauri) -0,830, 6. Sainz (Šp./Ferrari) -1,074.

Kvalifikace na sprint: 1. Hamilton 1:07,934, 2. Verstappen -0,438, 3. Bottas -0,535, 4. Pérez -0,549, 5. Gasly - 0,843, 6. Sainz -0,892.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články