Bagnaia se přiblížil titulu, Salač i přes zranění ruky v Malajsii bodoval

Motocyklista Filip Salač obsadil ve Velké ceně Malajsie Moto2 jedenácté místo a i přes bolestivé zranění ruky ze sobotní kvalifikace dokázal bodovat. Předposlední závod sezony vyhrál Ital Tony Arbolino. Svým čtvrtým místem se španělský jezdec Augusto Fernandéz posunul na vedoucí pozici. Blíže ke svému prvnímu titulu má i Ital Francesco Bagnaia, jenž ovládl královskou třídu MotoGP a před Velkou cenou Valencie vede před obhájcem titulu Fabiem Quartarerem z Francie o 23 bodů.

Salač si v Malajsii dojel pro jedenácté místo

Bagnaia vyhrál s náskokem tří desetin před krajanem Eneou Bastianinim. Třetí skončil už s třísekundovou ztrátou Quartararo. Po pěti závodech se dokázal dostat na stupně vítězů, na zdramatizování boje o titul to však bylo málo.

"Podařil se mi nejlepší start v životě a i díky tomu jsme udělali velký krok k titulu," řekl v televizním rozhovoru pětadvacetiletý Ital, který si připsal sedmý triumf v sezoně. V posledních devíti závodech vyhrál popáté a poosmé skončil na pódiu.

Bagnaia před závodem ve Valencii, kde se pojede 6. listopadu, vede o 23 bodů a stačí mu dojet na 14. příčce. "Jsem rád, že jsme boj o titul prodloužili až do Valencie, ale naše šance už jsou velmi malé," uvedl Quartararo.

Moto2 zatím vede Fernández

V Moto2 se do čela mistrovství světa díky čtvrtému místu dostal Španěl Augusto Fernández. Z první příčky sesadil Japonce Aie Oguru, který v posledním kole ve zbytečném souboji o vítězství upadl a nedokončil.

Salač si při pádu v sobotní kvalifikaci poranil dva prsty a nad jeho startem visel otazník. Nakonec do závodu nastoupil a po startu až z 18. místa se dokázal posunout na bodované pozice.

Díky jedenácté příčce bodoval ve třetím z posledních čtyř závodů. Minule v Austrálii po pádu ze čtvrtého místa nedokončil, ale předtím v Thajsku dojel druhý a v Japonsku byl desátý.

Fernández před závěrečnou Velkou cenou Valencie vede o 9,5 bodu před Ogurou. Japonský jezdec přitom mohl do Španělska zamířit s ještě s větším náskokem.

Ogura ale závěr závodu pokazil. Nejprve přišel po špatně vyjeté zatáčce o vedení a v posledním kole při pokusu o návrat na první příčku nezvládl útok na Arbolina a po pádu nedokončil.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. McPhee (Brit./Husqvarna) 38:04,589, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,048, 3. García (Šp./GasGas) -0,146, 4. Masiá (Šp./KTM) -0,245, 5. Moreira (Braz./KTM) -0,319, 6. Foggia (It./Honda) -0,371.

Průběžné pořadí (po 19 z 20 závodů): 1. Guevara (Šp./GasGas) 294, 2. García 241, 3. Foggia 233, 4. Sasaki 227, 5. Öncü (Tur./KTM) 180, 6. Masiá 177.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 38:25,233, 2. López (Šp./Boscoscuro) -11,411, 3. Dixon (Brit./Kalex) -11,802, 4. Fernández -13,206, 5. González (oba Šp./Kalex) -14,770, 6. Schrotter (Něm./Kalex) -17,166, ...11. Salač (ČR/Kalex) -30,636.

Průběžné pořadí (po 19 z 20 závodů): 1. Fernández 251,5, 2. Ogura (Jap./Kalex) 242, 3. Canet (Šp./Kalex) 200, 4. Arbolino 175,5, 5. Vietti (It./Kalex) 165, 6. Dixon 159,5, ...20. Salač 42.

MotoGP: 1. Bagnaia 40:14,332, 2. Bastianini (oba It./Ducati) -0,270, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -2,773, 4. Bezzecchi (It./Ducati) -5,446, 5. Rins (Šp./Suzuki) -11,923, 6. Miller (Austr./Ducati) -13,472.

Průběžné pořadí (po 19 z 20 závodů): 1. Bagnaia 258, 2. Quartararo 235, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 212, 4. Bastianini 211, 5. Miller 189, 6. Binder (JAR/KTM) 168.