Tour de Ski vyvrcholila na Alpe Cermis. Na sjezdovce vyhráli Claudelová a Krüger

Závěrečnou etapou na Alpe Cermis skončila Tour de Ski. Vítězkou ženské části seriálu je Frida Karlssonová, která se sice trápila, ale celkové vedení i přesto uhájila. Nejrychleji zvládla závěrečnou etapu Delphine Claudelová, Kateřina Razýmová dojela jedenáctá (celkově 17.). Mužský závod vyhrál Simen Krüger, celkovým vítězem je jeho krajan Johannes Klaebo. Patnáctý dojel Michal Novák (11.).

Novák byl příjemně překvapený ze svého výkonu na sjezdovce. "Ten kopec jsem vyjel nejlíp, co jsem to kdy vyjel. Nečekal jsem, že to tam vytáhnu na patnácté místo," uvedl. V celkovém pořadí ztratil na Klaeba tři minuty a sedmnáct sekund. Dělila ho necelá půlminuta od první desítky. Doplatil na ztrátu z úterního závodu na 10 kilometrů klasicky, kde i kvůli problémům s lyžemi obsadil až 44. místo.

S odstupem tehdejší patálie, po nichž ztrácel naději na celkový úspěch v Tour, hodnotil střízlivěji. "To k tomu patří. Nakonec jsem to ještě odpracoval a dotáhl jsem se skoro až do té desítky celkově. Myslím, že jedenácté místo je velmi dobré. Nejlepším momentem Tour byl jednoznačně sprint ve Val Müstairu, kde jsem byl čtvrtý. To bylo opravdu jak ve snu," dodal šestadvacetiletý Čech, který si díky úspěchu v Tour polepšil v průběžném pořadí SP na osmé místo. Druhý český reprezentant Adam Fellner se na sjezdovku vyšplhal jako pětačtyřicátý a celkově se zařadil na 41. místo.

Sjezdovku už potřetí vyjel nejrychleji Nor Simen Hegstad Krüger, který se díky tomu posunul na druhé místo celkového pořadí. Na Klaeba v sedmé etapě najel tři čtvrtě minuty, ale celkově za ním pořád zůstal bezmála o minutu.

Razýmová se před dvěma lety blýskla na závěr Tour šestým místem a celkovou desátou příčkou. Tentokrát se v tradičním seriálu vrátila po mateřské pauze a znovu se jí ve stoupání dařilo. Útočila na první desítku, za kterou zaostala o 1,2 sekundy.

Porazila i Karlssonovou, jež se v závěru stoupání propadla až na patnáctou příčku. Na nejrychlejší Claudelovou ztratila Švédka minutu a 40 sekund, ale i tak vyhrála Tour o 33,2 sekundy před Kerttu Niskanenovou z Finska. Druhá Češka Kateřina Janatová doběhla dvacátá a celkově obsadila 24. místo.

Razýmová trochu litovala, že se ve finiši neprosadila ještě výš. "Osmička, devítka byly dneska hrozně blízko, takže to je taková kaňka," řekla s úsměvem. Věří, že v koncovkách závodů postupně ukáže větší odvahu a bojovnost a bude se dál zlepšovat. "Natrénováno mám a snad to dokážu prodat v další fázi sezony," dodala Razýmová.

Závody SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - stíhací závod na 9 km volně:

Muži: 1. Krüger 31:20,4, 2. Holund (oba Nor.) -4,8, 3. Lapierre (Fr.) -25,0, 4. Röthe (Nor.) -27,4, 5. Moch (Něm.) -38,9, 6. Klaebo (Nor.) -45,5, ...15. Novák -1:19,5, 45. Fellner -3:15,4.

Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 etapách): 1. Klaebo 2:44:28,9, 2. Krüger -59,5, 3. Holund -1:21,3, 4. Pellegrino (It.) -1:44,4, 5. Golberg (Nor.) -2:05,3, 6. Halfvarsson (Švéd.) -2:09,2, ...11. Novák -3:17,0, 41. Fellner -9:11,9.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 32 závodů): 1. Klaebo 1282, 2. Golberg 1228, 3. Pellegrino 982, 4. Holund 876, 5. Krüger 844, 6. Halfvarsson 793, ...8. Novák 674, 77. Černý 110, 96. Šeller 56, 116. Fellner 42.

Ženy: 1. Claudelová (Fr.) 36:35,4, 2. H. Wengová (Nor.) -20,2, 3. Laukliová (USA) -35,7, 4. Niskanenová (Fin.) -36,2, 5. Digginsová -53,5, 6. Brennanová (obě USA) -54,1, ...11. Razýmová -1:16,8, 20. Janatová -1:54,1.

Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 etapách): 1. Karlssonová (Švéd.) 3:09:31,4, 2. Niskanenová -33,2, 3. T. U. Wengová (Nor.) -47,6, 4. Brennanová -1:42,1, 5. Hennigová (Něm.) -2:13,0, 6. H. Wengová -2:27,2, ...17. Razýmová -5:56,8, 24. Janatová -7:35,1.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová 1447, 2. Karlssonová 1160, 3. Niskanenová 1019, 4. Digginsová 1004, 5. Hennigová 992, 6. Brennanová 878, ...31. Janatová 325, 42. Beranová 229, 43. Razýmová 214, 77. Antošová 72, 108. P. Nováková 8, 113. A. Nováková 6.