Dohráno MOL Cup

Tour de Ski vystoupala na Alpe Cermis. Johaugová a Bolšunov jsou vítězi

Tour de Ski vyvrcholila závěrečnou etapou do svahu sjezdovky Alpe Cermis, vůbec poprvé se však startovalo hromadně. Celkovou vítězkou ženského závodu se stala Therese Johaugová, pro niž jde o třetí triumf. Johaugová byla první také na vrcholu Alpe Cermis, Kateřina Janatová vystoupala jako devětadvacátá a celkově skončila na 27. příčce. Mužským vítězem je Simen Hegstad Krüger, celkově zvítězil Alexandr Bolšunov.

Tour de Ski
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Mathias Bergeld

Johaugová vyrazila do závěrečné etapy se žlutým číslem pro vedoucí lyžařku. Drobná závodnice v ostrém stoupání potvrdila roli favoritky a nadělila druhé Heidi Wengové přes padesát sekund.

Celkově zvítězila s více než minutovým náskokem před Ruskou Nataljou Něprjajevovou a Norkou Ingvild Flugstad Östbergovou, která obhajovala prvenství v Tour.

Tour de Ski vyhráli Johaugová a Bolšunov

Dvaadvacetiletá Janatová při premiéře na Tour de Ski znovu dokázala bodovat a uhájila pozici v bodované třicítce i v celkové klasifikaci. Kvůli zdravotním problémům musely z Tour odstoupit nejlepší Češky Kateřina Razýmová a Petra Nováková.

"Jsem opravdu nadšená, že jsem měla možnost Tour dokončit. Je to taková oslava běžeckého lyžování a byla to opravdu skvělá zkušenost. Myslím si, že to jsou mé doposud nejlepší výsledky, takže jsem moc spokojená," pochvalovala si.

Pověstný výšlap do sjezdovky jela poprvé. "Dnes jsem se už snažila jen jít a jít, pokračovat dál a zdárně to dokončit. Možná to bylo i tím, že jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu, protože jsem si tu trať ani neprojela. Je to prostě dlouhý kopec a nechtěla jsem se unavit před dalšími závody," líčila.

Bolšunov si vedl nejlépe z favoritů ve výběhu na sjezdovku Alpe Cermis, ve kterém obsadil třetí příčku. Vedení neudržel obhájce triumfu v prestižním seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a propadl se na třetí příčku ještě za dalšího ruského reprezentanta Sergeje Usťugova.

Čeští lyžaři v závěrečné etapě ani v celkovém pořadí Tour de Ski nebodovali. Petr Knop dnes uzavřel čtvrtou desítku a Adam Fellner obsadil 45. místo. Finálovou etapu vyhrál Nor Simen Hegstad Krüger.

Bolšunov loni a předloni v prudkém stoupání na sjezdovku výrazně ztrácel, ale v dnešním závodě s hromadným startem se držel krajana Usťugova, který ho mohl po odpadnutí Klaeba jako jediný atakovat. Ustál Usťugovův nástup v posledním kilometru a naopak mu sám odjel. Celkově zvítězil o 27,3 sekundy.

Závod SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - závod s hromadným startem (9 km):

Ženy: 1. Johaugová 34:21,6, 2. H. Wengová -50,3, 3. Östbergová (všechny Nor.) -54,5, 4. Něprjajevová (Rus.) -57,1, 5. Stadloberová (Rak.) -1:15,1, 6. Digginsová -1:51,1, 7. Brennanová (obě USA) -1:58,0, 8. Hagaová -2:06,5, 9. Jacobsenová (obě Nor.) -2:10,4, 10. Hennigová (Něm.) -2:12,9, ...29. Janatová (ČR) -4:45,6.

Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 závodech): 1. Johaugová 2:28:18,6, 2. Něprjajevová -1:11,1, 3. Östbergová -1:17,5, 4. H. Wengová -1:37,3, 5. Jacobsenová -2:13,4, 6. Stadloberová -4:34,1, ...27. Janatová -12:19,6.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 38 závodů): 1. Johaugová 1209, 2. H. Wengová 842, 3. Něprjajevová 779, 4. Jacobsenová 699, 5. Digginsová 644, 6. Maubetová Bjornsenová (USA) 606, ...25. Razýmová 158, 42. Nováková (obě ČR) 67, 44. Janatová 64, 86. Beranová (ČR) 4.