Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Panorama

Letci jsou připraveni: MS bude poprvé bez české účasti, čtvrteční kvalifikaci odvál vítr

Milovníci dlouhých letů, zbystřete. Na řadu přichází skokanský vrchol sezony číslo dvě. V rakouském Bad Mitterndorfu začne 27. mistrovství světa v letech na lyžích. Zdejší mamutí můstek Kulm bude svědkem boje o titul v letech již pošesté v historii. Vše vypukne kvalifikací. Následně skokany čeká čtyřkolový individuální závod rozložený do dvou dní. V neděli se potom bude bojovat o sadu medailí v závodě družstev. Čtvrteční kvalifikace byla kvůli nepřízni počasí zrušena, přímé přenosy nabídne od pátku ČT sport a ČT sport Plus

Rjoju Kobajaši
zdroj: Reuters autor: Kai Pfaffenbach

Naposledy se tu skákalo před osmi lety. Tehdy se ze zlata radoval Slovinec Peter Prevc a závod družstev si podmanili Norové.

Rekordmanem můstku Kulm-Skiflugschanze s parametry K200, HS 235 je Peter Prevc, 16. ledna 2016 dolétl na metu 244 metrů.

Historie leteckých šampionátů se píše od roku 1972, kdy MS hostila slovinská Planica. V pořádání se pravidelně střídaly právě ona, Oberstdorf, Kulm, Vikersund a Harrachov. V Harrachově se ovšem naposledy létalo v roce 2014. Od té doby je vinou nevyhovujícího stavu tamní mamutí můstek uzavřen a v pořadatelství se střídají jen zbývající čtyři pořadatelé.

Připomeňte si rozhodující okamžiky minulého MS:

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Vyvrcholení závodu jednotlivců na mamutím můstku

Poslední šampionát byl na programu v roce 2022 v norském Vikersundu. Ze zlaté medaile se radoval domácí Marius Lindvik, druhou příčku obsadil Slovinec Timi Zajc a třetí skončil Rakušan Stefan Kraft.

V družstvech titul obhajují Slovinci (Domen Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc, Anže Lanišek), druhou příčku obsadili Němci (Severin Freund, Andrea Wellinger, Markus Eisenbichler, Karl Geiger) a třetí skončili Norové (Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik).

Poprvé v historii konání leteckých šampionátů neuvidíme ve startovní listině ani jedno české jméno. Přitom forma Romana Koudelky vykazovala vzestupnou tendenci. Zatím se ovšem necítí fyzicky ani psychicky na to, absolvovat závody v letech. Určitě ne v letošní sezoně.

Program vysílání MS v letech na lyžích

Pátek 13:55 (ČT sport a ČT sport Plus): Úvodní dvě kola individuálního závodu

Sobota 13:55 (ČT sport a ČT sport Plus): Třetí a čtvrté kolo individuálního závodu

Neděle 13:55 (ČT sport Plus): Závod družstev

Ve startovní listině najdeme několik jmen, která stále čekají na individuální zlato. Jsou to mimo jiné Kamil Stoch, Halvor Egner Granerud, Stefan Kraft, Dawid Kubacki, ale třeba i vítěz letošního Turné Rjoju Kobajaši. Ten nemá dokonce ve svém držení ani jednu z medailí. Granerud má zlato alespoň ze závodu družstev.

Není žádným tajemstvím, že jsou norští skokané považováni za skvělé letce. Ovšem jejich dosavadní působení ve Světovém poháru je velká bída. Prožívají výsledkovou mizérii nejhorší za několik posledních let.

Vše napovídá tomu, že to Marius Lindvik s obhajobou titulu nebude mít vůbec jednoduché. Rovnalo by se zázraku během několika málo dní se dostat na úroveň formy z minulého šampionátu. A o nic lépe na tom nejsou ani jeho kolegové z týmu. Forma Graneruda od začátku sezony není nic moc. Navíc tomu nenahrává jedna věc. Není skokanem, který by doposud na mistrovstvích nebo OH nějak zářil. Další z Norů Tande je z formy už několik sezon. Nejlépe se v poslední době jeví Forfang. U něj je však problém, že nedokáže zaskákat dobře v obou závodních kolech.

Rovněž Slovinci jsou považováni za vynikající letce. Opírat se budou zejména o výkony výborně skákajícího Lovro Kose. Na šampionátu ovšem budou citelně oslabeni o šestého muže SP Anžeho Laniška, který si při dopadu na úterním tréninku v Planici poranil pravé koleno. Má poškozené vazy, ale měl by se obejít bez operace. Lékaři slovinského týmu odhadují, že bude mimo hru dva měsíce. V týmu pro MS v letech Laniška nahradil Žiga Jelar.

Solidně skáče zkušený Peter Prevc. Pokud ovšem chtějí Slovinci myslet na úspěch v závodu družstev, musí doufat v probuzení Timiho Zajce. Je sice znamenitým letcem, ale prozatím v této sezoně zůstává hodně za očekáváním. To je i důvod, proč se nad jeho jménem vznáší velký otazník.

Před domácím publikem se budou chtít ukázat a vytáhnout Rakušané. Ti čekají na titul předlouhých 16 let. Momentálně se jejich čtveřice Stefan Kraft, Jan Hörl, Manuel Fettner, Michael Hayböck nachází v první desítce hodnocení SP. Všichni oplývají výbornou formou. Zejména Kraft a Hörl patří mezi žhavé kandidáty na titul nebo zisk některé z medailí. V závodě družstev se dá víceméně předpokládat sestava výše zmiňovaných a budou se řadit k největším adeptům na zisk zlata.

Počítat se musí s vítězem Turné Japoncem Rjojem Kobajašim. Není sice úplně vyhlášeným letcem, ale i tak se před ním musí mít ostatní na pozoru. Pokud by se mu podařilo zvítězit, ukončí 26 let trvající japonské čekání na titul.

Německé zklamání z Turné se pokusí napravit jejich největší želízko v ohni Andreas Wellinger. Velkou neznámou je výkonnost Karla Geigera. Ten v posledních pěti závodech skončil mezi prvními deseti jen jednou.

Polští fanoušci budou netrpělivě vyčkávat, jak se povede jejich nejlepšímu triu Kamil Stoch, Dawid Kubacki a Piotr Žyla. Z jejich strany to prozatím není také žádná sláva. Každopádně první závodní kolo ukáže, v jakém rozpoložení se nacházejí. Poláci se nikdy neradovali ze zlaté medaile, ve sbírce mají pouze stříbro Kamila Stocha a bronz Piotra Fijase, toť vše.

Švýcar Gregor Deschwanden se bude chtít revanšovat za nepovedené Turné. Za výborného letce je pokládán Ital Giovanni Besadola. Svěřenec českého trenéra Jakuba Jiroutka bude chtít vylepšit své už tak pěkné 21. místo z minulého šampionátu.

Historické zajímavosti

Finové, kdysi skokanská velmoc, mají na kontě jen jedno vítězství díky legendárnímu Matti Nykänenovi.

Závod družstev se konal prozatím devětkrát. Z toho 5x zvítězili Norové, 3x Rakušané, 1x Slovinci.

Nejvíce získaných medailí včetně závodů družstev: Janne Ahonen 0-5-2, Gregor Schlierenzauer 4-1-0, Daniel Andre Tande 4-0-1.

Nejvíce získaných individuálních medailí: Matti Nykänen 1-1-3, Janne Ahonen 0-2-2, Sven Hannawald, Walter Steiner 2-1-0

Nejvíce zlatých medailí včetně závodů družstev: Roar Ljoekelsoey, Gregor Schlierenzauer, Daniel Andre Tande 4x

Nejvíce individuálních zlatých medailí: Sven Hannawald, Roar Ljoekelsoey, Walter Steiner 2x

Za celou historii dokázal titul obhájit jen Sven Hannawald a Roar Ljoekelsoey.

Statistickou zajímavostí letů na lyžích je zaznamenávání osobních rekordů každého skokana týkající se délky skoku nebo, chcete-li, délky letu.

Rekordmanem je Rakušan Stefan Kraft, ten 18. března 2017 dolétl ve Vikersundu do vzdálenosti úctyhodných 253,5 m. Rus Dmitrij Vasilijev 15. února 2015 rovněž v Norsku dolétl v kvalifikaci ještě o půl metru dále, ale let neustál (dopadl na záda), z toho důvodu nemohl být rekord uznán.

Přes magických 250 m se dostali ještě Robert Johansson, Rjoju Kobajaši 252 m, Anders Fannemel, Kamil Stoch 251,5 m, Peter Prevc 250 m. Z těchto šesti letů přes 250 m se tak čtyřikrát stalo v norském Vikersundu a dvakrát ve slovinské Planici.

Prvním, komu se povedlo překonat dvousetmetrovou hranici, byl Fin Toni Nieminen. Stalo se tak na MS v Planici 17. března před třiceti lety, kdy dolétl na metu 203 metrů. Od té doby do konce minulé sezony se něco podobného podařilo celkem 443 skokanům.

Českým rekordmanem je již zesnulý Antonín Hájek. Ten 20. března 2010 v Planici dolétl na metu 236 metrů.

České medaile

Zlato: Karel Kodejška 1975, Jaroslav Sakala 1994

Stříbro: Pavel Ploc 1983

Bronz: Jiří Raška 1972, Karel Kodejška 1973, Pavel Ploc 1985

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články