TCL V Repre

Lanišek rozhodl. Slovinci ovládli týmový závod skokanů v Planici

Program MS v klasickém lyžování ve slovinské Planici vyvrcholil týmovým závodem skokanů. Až poslední skok Anže Laniška rozhodl o konečném vítězi, kterým se stali domácí skokané před norskou reprezentací, mohou tak slavit historicky první zlato. Třetí skončili Rakušané.

Anže Lanišek oslavuje vítězství na MS v Planici
zdroj: ČTK / AP autor: Matthias Schrader

Čeští skokani poprvé v historii šampionátů družstvo nepostavili, ve Slovinsku startovali v předchozích závodech pouze Roman Koudelka a Radek Rýdl.

Historický titul pro Slovinsko vybojovali Lovro Kos, Žiga Jelar, Timi Zajc a Anže Lanišek. Zajc získal druhé zlato ve dvou dnech po pátečním triumfu v individuálním závodu.

Lanišek jako poslední startující ustál tlak po vydařeném pokusu norského lídra Světového poháru Halvora Egnera Graneruda a před pěti tisíci diváků zajistil domácímu družstvu výhru o 12,9 bodu. Rakousko na třetím místě ztratilo už výrazných 39,5 bodu. Obhájci zlata z Oberstdorfu 2021 Němci skončili pátí, čtvrté místo obsadili Poláci.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v neděli zakončí maraton běžců na 50 kilometrů klasickou technikou.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici:

Muži - družstva: 1. Slovinsko (Kos, Jelar, Zajc, Lanišek) 1178,9, 2. Norsko (Forfang, Sundal, Lindvik, Granerud) 1166,0, 3. Rakousko (Tschofenig, Hayböck, Hörl, Kraft) 1139,4, 4. Polsko 1129,1, 5. Německo 1127,7, 6. Švýcarsko 1012,2.