Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Koudelka si šestým místem v Sapporu vylepšil sezonní maximum, vyhrál domácí Sato

Roman Koudelka vybojoval na závodě Světového poháru v Sapporu své sezonní maximum ve Světovém poháru. V japonském středisku skončil český skokan původně sedmý, po diskvalifikaci Rakušana Hörla se ale posunul na šestou pozici. Nejlépe dosud dopadl v tomto ročníku v Garmisch-Partenkirchenu, kde při druhém závodě Turné čtyř můstků obsadil osmé místo.

Roman Koudelka
zdroj: ZUMA autor: ESPA Photo Agency

V japonském středisku vybojoval druhé vítězství v kariéře domácí Jukija Sato, poté co jeho favorizovaný krajan Rjoju Kobajaši selhal v druhém kole a propadl se z průběžného vedení až na 15. místo. Do čela pořadí SP se dostal díky druhému místu Rakušan Stefan Kraft.

Vedle Kobajašiho nezdaru pomohla Koudelkovi i diskvalifikace původně pátého Jana Hörla z Rakouska. Ten se nejprve nejdelším skokem druhého kola 141 metrů posunul z 23. místa, ale po závodě byl diskvalifikován kvůli nepředpisové kombinéze.

Třicetiletý Koudelka, který v Sapporu před pěti lety zaznamenal jedno ze svých pěti vítězství v kariéře, zahájil soutěž skokem dlouhým 131 metrů a byl osmý. "To byl určitě nejlepší skok, který jsem letos skočil," pochvaloval si.

Ve finále ubral tři metry. "Byla trochu větší nervozita a skok nepatřil mezi ty nejlepší," konstatoval. Virtuálně pozici ztratil, protože se zařadil průběžně na třetí místo, ale někteří soupeři si vedli ještě hůř.

Za českou jedničku se propadl dosavadní lídr SP Karl Geiger z Německa, Polák Piotr Žyla a hlavně Kobajaši. Ten v prvním kole všem ulétl na 141,5 metru, jenže ve druhém přistál na 110 metrech.

Je nám líto, video expirovalo.
V Sapporu vyhrál Sato, Koudelka si vylepšil sezonní maximum

Úspěchu v Sapporu šel Koudelka naproti. Na cestu z Helsinek do Ósaky si připlatil za byznys třídu, aby mohl mít pohodlí. "Cesta sem je dlouhá a náročná. Nikdy nevíte, jak se s časovým posunem srovnáte. Hodně mi to pomohlo," uvedl.

Od Turné čtyř můstků se Koudelka posunul znovu na dohled elity a podává stabilní výkony. Chybí mu kousek, aby se třeba poprvé po čtyřech letech dostal v závodu SP i na stupně vítězů.

"Vím, že dneska byla bedna blízko, ale musíme jít krok za krokem a nesoustředit se na umístění," řekl závodník z Lomnice nad Popelkou.

V tréninku se snaží pilovat techniku. "Klást důraz na telemarky. Jsem přesvědčený, že si toho rozhodčí všimnou a v závodě, i když něco trochu nevyjde, mi dají o nějaký ten bod navíc a to může někdy rozhodnout," řekl Koudelka.

Sato se do čela vyhoupl ze šesté příčky díky skoku dlouhému 138 metrů a napodobil triumf z prosincového závodu v Nižním Tagilu. Kraft měl více než desetibodovou ztrátu, třetí skončil vítěz Turné čtyř můstků Dawid Kubacki z Polska. Koudelku porazili ještě Slovinec Domen Prevc a pouze o sedm desetin bodu také Stephan Leyhe z Německa.

Pro další dva české reprezentanty závod po prvním pokusu skončil. Viktor Polášek skočil 115 metrů a na 32. místě jej od postupu dělilo 3,5 bodu. Vojtěch Štursa výkonem 108,5 metru uzavřel čtvrtou desítku pořadí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy