FIS MČR Horní Mísečky

Riiber opět nenašel přemožitele a zapsal se do historie severské kombinace

Pátý závod, pátý triumf. Jarl Magnus Riiber z Norska kraloval v Lillehammeru i podruhé a jako první sdruženář v historii vyhrál úvodních pět podniků v sezoně Světového poháru. Pro body si doběhl na 25. místě Tomáš Portyk, jeho reprezentační kolega Ondřej Pažout nezužitkoval nadějnou pozici po skoku a skončil třiatřicátý.

Jarl Magnus Riiber se raduje z vítězství v závodu SP
zdroj: ZUMA autor: Mathias Bergeld

Dvaadvacetiletý Riiber suverénně dominoval v minulé sezoně a v nastoleném trendu zatím pokračuje i letos.

Dvojnásobný mistr světa tentokrát vedl po skoku o čtyři sekundy před slabším běžcem Franzem-Josefem Rehrlem. Rakušana následně ještě před polovinou desetikilometrového běhu setřásl a zvítězil o 20,2 sekundy před krajanem Jörgenem Graabakem. Třetí byl Němec Vinzenz Geiger.

Riiber je mezi sdruženáři k nezastavení, vyhrál i pátý závod v sezoně

Riiber se proto stal novým rekordmanem SP v severské kombinaci. Zvítězit ve čtyřech úvodních závodech dokázali v minulosti jen Japonec Kendži Ogiwara (1993) a Němec Ronny Ackermann (2003).

Z dvojice českých sdruženářů bodoval stejně jako v sobotu jen Tomáš Portyk, který vylepšil 29. místo z prvního měření sil v Lillehammeru. Na dobrý výsledek měl zaděláno Pažout, jemuž patřila po skoku desátá pozice, ale v běhu se propadl mimo třicítku.

Světový pohár v severské kombinaci má nyní dvoutýdenní přestávku, pokračovat bude těsně před Vánoci v rakouském Ramsau.

SP v severské kombinaci v Lillehammeru (Norsko):

1. J. M. Riiber 29:27,4, 2. Graabak (oba Nor.) -20,2, 3. Geiger -47,9, 4. Riessle -53,3, 5. Frenzel (všichni Něm.) -53,6, 6. J. L. Oftebro -58,0, 7. Björnstad (oba Nor.) -1:03,1, 8. Jöbstl (Rak.) -1:04,0, 9. Herola (Fin.) -1:12,6, 10. Fritz (Rak.) -1:30,1, ...25. Portyk -2:39,6, 33. Pažout (oba ČR) -3:16,7.

Průběžné pořadí (po 4 z 20 závodů): 1. J. M. Riiber 500, 2. Graabak 335, 3. J. L. Oftebro 265, 4. Geiger 242, 5. Björnstad 228, 6. Riessle 192, ...27. Portyk 28, 40. Pažout 5.