Volejbalový magazín

I druhý závod v Lillehammeru ovládl Riiber, Portyk až ve čtvrté desítce

Nor Jarl Magnus Riiber zvítězil i ve druhém závodě Světového poháru v severské kombinaci v norském Lillehammeru. V závodě, ve kterém bylo otočené tradiční pořadí disciplín, Riiber zaběhl pátý nejlepší čas a stometrovým skokem si s přehledem zajistil první místo. Tomáši Portykovi nevyšel běh na lyžích, ve kterém skončil až 37., a průměrným skokem si celkově polepšil na 34. příčku.

Sdruženáři na trati v Lillehammeru
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: JON OLAV NESVOLD

Běžecký závod s hromadným startem na 10 kilometrů vyhrál domácí norský sdruženář Magnus Krog před Němci Fabianem Riesslem a Ericem Frenzelem. Riiber, který v Lillehammeru vyhrál páteční závod, doběhl pátý, ale ve skoku už neměl konkurenci.

Tomáš Portyk, jenž v úvodním závodu sezony ve finské Ruce před týdnem zazářil čtvrtým místem, tentokrát na body nedosáhl. Na nejlepší běžce ztratil přes dvě minuty a skok se mu v norském olympijském středisku také příliš nepovedl, na můstku se dokázal posunout jen o tři příčky na 34. místo. Lukáš Daněk skončil 42., Jan Vytrval po kolizi se soupeřem nedojel do cíle běžecké části.

V Lillehammeru i podruhé vyhrál Ribber

"Kluci v běhu neměli svůj den. Portyk jel tři kola celkem slušné tempo, ale v tom posledním mu docházely síly a 'rupnul'," litoval sportovní ředitel úseku sdruženářů Tomáš Slavík.

Vytrval doplatil na smolný karambol, v němž se nevyhnul padajícím soupeřům. "Jak se je snažil objet, dostal se mimo trať, narazil do velkých sněhových zmrazků a při krkolomném pádu si velice bolestivě narazil bok," popsal Slavík.

Riiber ve skoku zaútočil z pátého místa po běhu a s pokusem dlouhým rovných 100 metrů všem soupeřům uletěl. Frenzel se díky druhému nejdelšímu skoku (95 m) posunul ze třetí na druhou příčku a vyměnil si pozici s Riesslem.

Závod s hromadným startem: 1. Riiber (Nor.) 131,8, 2. Frenzel 123,7, 3. Riessle (oba Něm.) 123,6, 4. A. Watabe (Jap.) 117,2, 5. Rydzek (Něm.) 115,2, 6. Krog (Nor.) 112,9, 7. Geiger (Něm.) 108,7, 8. Seidl (Rak.) 108,2, 9. Graabak 106,8, 10. Faisst (Něm.) 106,3, ...34. Portyk 76,8, 42. Daněk 60,5, Vytrval (všichni ČR) nedokončil běžeckou část.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 21 závodů): 1. Riiber 280, 2. Seidl 177, 3. Frenzel 172, 4. Rydzek 105, 5. Rehrl (Rak.) 92, 6. Geiger 88, ...17. Portyk 50.