EP Benátky nad Jizerou

Vrabcová-Nývltová zajela nejlépe v sezoně, před finále vedou Northug a Björgenová

Val di Fiemme (Itálie) - Eva Vrabcová-Nývltová zajela na klasické desítce s hromadným startem nejlepší výsledek v sezoně, když skončila osmá. Závod vyhrála Norka Therese Johaugová, která na letošní Tour de Ski připravila první porážku krajance Marit Björgenové. Martin Jakš dojel v závodu na 15 km dvaadvacátý, napínavý souboj v cílové rovince vyhrál Němec Tim Tscharnke těsně před Alexejem Poltoraninem z Kazachstánu. Vedení v Tour de Ski udržel Nor Petter Northug.

Eva Vrabcová-Nývltová
zdroj: ČTK/AP

Vrabcová-Nývltová, které nevyšel vstup do sezony, ukázala, že se postupně zlepšuje. V rámci etap Tour de Ski byla dvakrát jedenáctá a v desítce s hromadným startem od úvodu patřila mezi špičku. V závěru bojovala o sedmé místo s Justynou Kowalczykovou, ale polská závodnice byla o pět desetin rychlejší. V celkovém hodnocení je ale Vrabcová-Nývltová právě sedmá.

"Dneska to bylo fakt těžké. Měla jsem ale tak fantastické lyže, že hodně z toho výkonu udělaly právě ony," řekla. "Pořád se pohybuju kolem té desítky, a to je super. Ty pocity nejsou tak příjemné, jako byly loni, je to boj. Nicméně vidím, že i takhle to stačí a až to jednou bude dobré, tak to bude fakt dobré," smála se osmadvacetiletá lyžařka.

V konečném hodnocení Tour de Ski by mohla překonat loňské osmé místo. "Ale je za mnou minimálně šest sedm lidí, kteří jsou ve vteřinkách," upozornila. "Přede mnou je šest vteřin díra a je tam Američanka, která jezdí nejrychlejší časy právě na sjezdovku, takže si myslím, že tam se udělá jedna skupina a my pojedeme pak v té druhé. Bude záležet na tom, jak to pojede, ale na sjezdovce už potom jede každý sám za sebe. Těším se, je to vždycky boj o přežití a já se ráda trápím," dodala s úsměvem.

Northug je stále v čele

Prakticky celý závod mužů jela velká skupina běžců pospolu a nikomu se nepodařilo ujet. O vzrušení se postaral až Dario Cologna, který udělal 6 km před cílem chybu ve sjezdu, srazil se s Rusem Jevgenijem Bělovem a oba spadli. Pole se jim rychle vzdálilo, ale o kilometr později už byl trojnásobný vítěz Tour de Ski Cologna zpět na špici.

V závěru Švýcar rozjížděl spurt a dojel třetí za Tscharnkem a Poltoraninem. Northug už nestačil, dojel o místo před Jakšem a v cílovém prostoru dlouho ležel vyčerpáním na sněhu. Na nohy mu pomohl až člen realizačního týmu.

Jediný český běžec v soutěži Jakš se pohyboval většinou okolo dvacátého místa. Pět kilometrů před cílem projel mezičasem druhý, ale v závěru si pohoršil na 22. pozici. "S průběhem jsem spokojený, ale závěr jsem nezvládl. Takže u mě momentálně převažuje spíš rozčarování, protože jsem klidně mohl jet o desítku," litoval. V celkovém pořadí Tour de Ski je Jakš před poslední etapou pětadvacátý.

Northug nasbíral hodně bonusových vteřin při sprintech během závodu, proto se udržel v čele Tour, i když dojel 21. se ztrátou 17 sekund na vítěze. Sundby skončil osmý a je favoritem nedělního finále. Northugovi totiž stíhací závod na 9 km volnou technikou se závěrečným výběhem do sjezdovky Alpe Cermis v minulosti neseděl.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme:

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. Tscharnke (Něm.) 46:48,8, 2. Poltoranin (Kaz.) stejný čas, 3. Cologna (Švýc.) -0,4, 4. Volžencev -0,7, 5. Bessměrtnych (oba Rus.) -0,7, 6. Bing (Něm.) -2,0, 7. De Fabiani (It.) -3,2, 8. Johnsrud Sundby (Nor.) -4,1, 9. Larkov (Rus.) -4,5, 10. Nöckler (It.) -4,8, ...22. Jakš (ČR) -22,4.

Průběžné pořadí Tour (po 6 ze 7 etap): 1. Northug (Nor.) 2:57:15,5, 2. Johnsrud Sundby -3,1, 3. Halfvarsson (Švéd.) -26,8, 4. Bělov -35,3, 5. Cologna -1:46,6, 6. Poltoranin -2:03,9, ...25. Jakš -4:54,5.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 28 závodů): 1. Johnsrud Sundby 746, 2. Halfvarsson 588, 3. Northug 509, 4. Krogh (Nor.) 505, 5. Cologna 433, 6. Dyrhaug (Nor.) 351, ...33. Jakš 101, 53. Kožíšek 55, 64. Bauer (oba ČR) 40.

Ženy - závod s hromadným startem (10 km): 1. Johaugová 33:10,4, 2. Björgenová -1,1, 3. Wengová (všechny Nor.) -5,5, 4. Saarinenová (Fin.) -1:13,1, 5. Stephenová (USA) -1:39,6, 6. Stadloberová (Rak.) -1:40,9, 7. Kowalczyková (Pol.) -1:47,2, 8. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:47,7, 9. Hagaová (Nor.) -1:50,5, 10. Hermannová (Něm.) -2:01,3.

Průběžné pořadí Tour (po 6 ze 7 etap): 1. Björgenová 2:01:17,1, 2. Wengová -2:11,2, 3. Johaugová -2:50,3, 4. Hagaová -6:47,1, 5. Kowalczyková -7:02,8, 6. Stephenová -7:39,4, 7. Vrabcová-Nývltová -7:45,9.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 28 závodů): 1. Björgenová 1145, 2. Johaugová 768, 3. Wengová 731, 4. Östbergová (Nor.) 609, 5. Hagaová 398, 6. Kowalczyková 396, ...29. Vrabcová-Nývltová 106, 36. Nováková (ČR) 79.