Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Povídání o kopané

Valnes v Oberhofu vyhrál i hromadný start. Janatová dojela na 27. místě

Po pátečním sprintu vyhrál Nor Erik Valnes i závod hromadného startu Světového poháru v Oberhofu. V dramatickém závěru za sebou nechal trojici svých krajanů. Na dvacetikilometrové trati nechyběl s číslem 15 český reprezentant Michal Novák. Po dvou kolizích a propadu z čelní skupiny však ze závodu odstoupil. Adam Fellner dojel do cíle na bodovaném 39. místě. Mezi ženami poprvé v sezoně zvítězila Švédka Frida Karlssonová, Kateřina Janatová skončila sedmadvacátá.

Nejlepší český běžec Novák zažívá v Oberhofu smolný návrat do Světového poháru poté, co po prodělané nemoci odstoupil v závěru minulého roku hned po první etapě z Tour de Ski. Ve sprintu těsně nepostoupil do vyřazovací části a v sobotu měl hned v úvodu kolizi a pád.

"Upadl jsem, což byla moje chyba. Snažil jsem se to dohnat, ale pak jsem měl kolizi s Mihou Simencem a já jsem hodil tučňáka dopředu... Zrovna v ten moment, kdy se na čele začalo jet vyšší tempo, tak jsem pak už nestíhal," líčil Novák na svazovém webu.

Novák, jenž se v úvodu sezony na dvacítce volnou technikou v Ruce blýskl druhým místem, klesl až do páté desítky a několik kilometrů se marně pokoušel vrátit mezi nejlepší. Zhruba po osmi kilometrech už v závodě nepokračoval.

Odstoupení vysvětlil důsledky nemoci. "V této situaci to bylo nejlepší řešení. Tělo na tom není stále dobře a dostalo mě to více, než jsem si původně myslel. Musíme se na to podívat a zvážit, co dělat dál," konstatoval Novák.

Fellner, který se v úvodu také připletl do hromadného pádu, dokončil závod dvě minuty po vítězi. "Mrzí mě ten pád, protože to mohlo být určitě mnohem lepší. Závod byl od začátku velmi rychlý, na nic se nečekalo, takže bylo už nereálné se dostat na úroveň té třicítky, kde jsem chtěl být," litoval Fellner.

Valnes potvrdil své sprinterské schopnosti a vyhrál v cílové rovince před trojicí krajanů. Na stupně vítězů ho doprovodili Martin Löwström Nyenget a Paal Golberg. Lídr SP a vítěz Tour de Ski Harald Östberg Amundsen byl čtrnáctý.

Je nám líto, video expirovalo.
Závěr závodu na 20 km klasicky s hromadným startem žen v Oberhofu

Také Karlssonová se prosadila v závěrečném spurtu a po pátečním druhém místu dosáhla na první triumf v sezoně. Loňská vítězka Tour de Ski předčila o 2,3 sekundy Němku Katharinu Hennigovou, čtvrtá byla Finka Kerttu Niskanenová. Nejlepší závodnice letošní Tour a vedoucí žena SP Jessie Digginsová byla šestá.

Janatová na 27. místě ztratila na Karlssonovou 2:14 minuty. Tereza Beranová, jež se blýskla osmým místem v pátečním sprintu, nakonec do závodu nenastoupila. "Dnes mi závod vůbec nechutnal. První kolo bylo ještě dobré, ale v těch dalších jsem měla velkou krizi a vůbec se mi nejelo dobře," konstatovala Janatová. "Pak už jsem se zase nějak rozjela a dojela jsem skupinku o dvacáté místo. Jsem ráda, že jsem to nějak dobojovala," dodala.

Program v biatlonové Mekce Oberhofu, kde se jede běžecký SP po deseti letech, zakončí v neděli závody štafet bez české účasti.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberhofu (Německo) – 20 km klasicky s hromadným startem):

Muži: 1. Valnes 46:03,0, 2. Nyenget -0,9, 3. Golberg -1,6, 4. Stenshagen (všichni Nor.) -1,75, 5. Pellegrino (It.) -2,1, 6. Hyvärinen (Fin.) -2,2, ...39. Fellner -1:59,7, Novák (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 34 závodů): 1. Amundsen (Nor.) 1456, 2. Valnes 1227, 3. Golberg 1063, 4. Klaebo (Nor.) 882, 5. Lapalus (Fr.) 807, 6. Nyenget 788, ...21. Novák 445, 73. Fellner 97, 102. Šeller 42, 118. Černý (všichni ČR) 21.

13:30 ženy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články