MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Sprinty vyhráli Jönsson a Randallová, Razým získal bod

Lahti (Finsko) - Lyžařské sprinty volnou technikou v Lahti vyhráli Švéd Emil Jönsson a Američanka Kikkan Randallová a stali se celkovými vítězi hodnocení disciplíny ve Světovém poháru. Jediný český běžec na lyžích ve vyřazovacích bojích Aleš Razým vypadl ve čtvrtfinále a po diskvalifikaci za blokování soupeře obsadil 30. pozici.

Zleva: Marit Björgenová, Kikkan Randallová, v pozadí Alena Procházková
zdroj: ČTK/AP autor: Heikki Saukkomaa

Mistryně světa z Val di Fiemme ve sprintu dvojic Randallová vyhrála v dramatickém dojezdu před šampionkou z individuálního sprintu Marit Björgenovou. Norka v cílové rovince mohutně dotahovala, ale zůstala těsně druhá s odstupem necelé desetiny sekundy. Třetí skončila Slovenka Alena Procházková.

Mužské finále podobné drama ve finiši nenabídlo. Jönsson zvítězil poměrně jednoznačně před norskými závodníky Olou Vigenem Hattestadem a Finnem Haagenem Kroghem.

Český reprezentant Razým postoupil do čtvrtfinále 28. časem v kvalifikaci a od startu se pohyboval na poslední šesté příčce. Před ostrou levotočivou zatáčkou v závěru, kde se často rozhodovalo o umístění, se posunul na pátou pozici a snažil se dostat vnitřkem před další soupeře. Měl však kolizi z Finem Kallem Lassilou, s nímž si zapletl lyže, a oba skončili na zemi.

Do cíle doběhl Razým s velkým odstupem jako předposlední pátý, nicméně dodatečně byl rozhodčími odsunut na celkové třicáté místo. Do hodnocení SP tak získal jeden bod.

Další čeští reprezentanti nepostoupili z kvalifikace. Dušan Kožíšek skončil šest míst za postupovou třicítkou. Ještě blíž byla účasti ve čtvrtfinále Karolína Grohová, jež byla dvaatřicátá se ztrátou 25 setin sekundy na postup. Evě Vrabcové-Nývltové patřila 52. pozice.

SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint volně (1,55 km):

Muži: 1. Jönsson (Švéd.) 2:26,9, 2. Hattestad -0,7, 3. Krogh (oba Nor.) -0,9, 4. Čebotko (Kaz.) -1,0, 5. Retivych -1,9, 6. Gafarov (oba Rus.) -0,3, ...30. Razým, 36. Kožíšek (oba ČR) nepostoupil z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 31 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1173 b., 2. Legkov (Rus.) 1034, 3. Northug (Nor.) 950, 4. Poltoranin (Kaz.) 791, 5. Vylegžanin 772, 6. Černousov (oba Rus.) 623, ...9. Bauer 415, 55. Jakš 77, 65. Razým 60, 106. Magál 24, 133. Kožíšek (všichni ČR) 11.

Ženy: 1. Randallová (USA) 2:41,8, 2. Björgenová (Nor.) stejný čas, 3. Procházková (SR) -1,2, 4. Johanssonová-Norgrenová (Švéd.) -2,8, 5. Sarasojaová-Liljaová (Fin.) -16,0, 6. Kallaová (Švéd.) -20,8, ...32. Grohová, 52. Vrabcová-Nývltová (obě ČR) obě nepostoupily z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 31 závodů): 1. Kowalczyková (Pol.) 1578, 2. Johaugová (Nor.) 1047, 3. Randallová 1006, 4. Steiraová (Nor.) 929, 5. Kyllönenová (Fin.) 798, 6. Björgenová 722, ...70. Vrabcová-Nývltová 40.