Svět motorů

Sprinty ve Falunu vyhráli domácí Svahnová a Nor Klaebo, Novák vypadl ve čtvrtfinále

Švédka Linn Svahnová a Nor Johannes Hösflot Klaebo vyhráli na Světovém poháru lyžařů ve Falunu sprinty klasickou technikou. Jediný český zástupce ve vyřazovacích jízdách Michal Novák vypadl ve čtvrtfinále.

Novák postoupil z kvalifikace z 21. místa a v boji o semifinále chvilku ztrácel. Ve stoupání se posunul na čtvrté místo, které držel i při sjezdu na stadion, ale na trojici před sebou nestačil.

"V kvalifikaci jsem se cítil fyzicky velmi dobře a jsem rád, že se mi v té konkurenci podařilo postoupit," řekl Novák.

"Výsledek rozjížďky mě trochu mrzí. Když jsme si ráno projížděli trať, ve sjezdu do zatáčky byly plotny, proto jsem ve čtvrtfinále zvolil opatrnější, ale horší stopu. A teď při závodě už tam plotny nebyly, což jsem bohužel nemohl vědět, a nabral jsem tam ztrátu. Sice jsem ji smazal na dalším stoupání, ale pak jsem ji zase nabral v pasáži při odšlapech, kdy se mi lyže skoro zastavily. Navíc jsem se neudržel v háku ve sjezdech. To ale nebylo mázou, protože servis dnes odvedl skvělou práci, ale samotnými lyžemi."

Novák skončil ve Falunu ve čtvrtfinále

Klaebo si pro 39. výhru v kariéře doběhl bez větších problémů. Ve finále se udržel ostrého tempa Rusa Sergeje Usťugova po startu a při nájezdu do cílové rovinky mu pomohl i pád jeho krajana a vítěze kvalifikace Erika Valnese.

Už v kvalifikaci spadl vedoucí muž Světového poháru Rus Alexandr Bolšunov, obsadil až 46. místo a skončil bez bodů. Přesto má vítěz Tour de Ski dál v čele seriálu obrovský náskok.

Jednadvacetiletá Svahnová navázala na triumf v sobotní klasické desítce s hromadným startem a vyhrála v sezoně i čtvrtý sprint, do kterého nastoupila. Ve finále těsně zdolala vedoucí ženu disciplíny Slovinku Anamariji Lampičovou.

Světový pohár v běhu na lyžích pokračuje příští víkend v dalším švédském středisku Ulricehamn, kde jsou na pořadu sprinty volně a sprinty dvojic.

SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 2:48,22, 2. Svensson (Švéd.) -1,45, 3. Taugböl (Nor.) -2,80, 4. Usťugov (Rus.) -2,97, 5. Chanavat (Fr.) -11,18, 6. Valnes (Nor.) 48,36, ...19. Novák, v kvalifikaci 47. Šeller, 69. Kalivoda, 75. Pechoušek (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1613, 2. Jakimuškin (oba Rus.) 774, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 586, 5. Bělov 586, 6. Spicov (všichni Rus.) 567, ...36. Novák 133, 82. Šeller 24, 105. Pechoušek 10, 107. Černý 10, 112. Kalivoda 8, 127. Fellner 5, 128. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy: 1. Svahnová (Švéd.) 3:13,17, 2. Lampičová (Slovin.) -0,33, 3. Sundlingová -33, 4. Hagströmová (obě Švéd.) -3,53, 5. T. Wengová -7,06, 6. Stensethová (obě Nor.) -18,00, ...v kvalifikaci 43. Beranová, 53. Hynčicová (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 28 závodů): 1. Digginsová (USA) 1174, 2. Stupaková (Rus.) 904, 3. Brennanová (USA) 879, 4. Anderssonová (Švéd.) 861, 5. Sorinová 780, 6. Něprjajevová (obě Rus.) 727, ...17. Razýmová 352, 43. Janatová 92, 51. Beranová 53, 74. Hynčicová 20, 90. Nováková (všechny ČR) 12.