Cyklistika ČR 2024

Sprintům volnou technikou v Lahti kralovali Norové, Janatová byla desátá

Triumfem norských reprezentantů Johannese Hösflota Klaeba a Kristine Stavaas Skistadové skončily sprinty volnou technikou na Světovém poháru v Lahti. Nejlepší z českého týmu byla Kateřina Janatová, která obsadila 10. místo a vyrovnala svůj nejlepší výsledek v sezoně. Michal Novák vypadl ve čtvrtfinále.

Johannes Hösflot Klaebo na SP v Lahti
zdroj: ČTK / imago sportfotodienst autor: Jussi Nukari

V úvodním a nejrychlejším čtvrtfinále sice Janatová doběhla až čtvrtá, ale díky času nakonec do semifinále proklouzla. V něm pak byla pátá. Desátým místem si vylepšila sprinterské maximum v sezoně, desátá byla už v lednovém stíhacím závodu na 20 km v rámci Tour de Ski v Davosu.

"Jsem spokojená. Nevím proč, ale už včera večer jsem se necítila úplně dobře. Ani kvalifikace se mi nejela úplně dobře, ale v rozjížďce to bylo o dost lepší a nakonec z toho bylo desáté místo," řekla Janatová pro svazový web a pochvalovala si i posun v celkovém pořadí.

"Jsem o bod čtrnáctá, takže doufám, že to nějak zvládnu, že nelehnu a pojedu padesátku na Holmenkollenu. Na to musím být hodně připravená, to bude velký boj," dodala k dalším plánům Janatová.

Novák, který se do SP vrátil po zdravotní pauze a stejně jako Janatová postoupil z kvalifikace do vyřazovacích jízd z 25. pozice, vypadl ve čtvrtfinále. Doběhl v něm pátý a v celkové klasifikaci obsadil 25. příčku.

"Jsem hrozně rád, že jsem se mohl vrátit, přestože znovu byla potíž s nachlazením a zánětem dutin. Myslím si, že to byl průměr, nebylo to nic zázračného, ale jsem moc rád za postup," zhodnotil Novák a litoval, že čtvrtfinále na rychlé trati pokazil takticky. "Ale jak říkám, jsem rád, že jsem mohl alespoň závodit. Vždycky když jdu do závodu, tak se maximálně snažím, ale momentálně musím jít krůček po krůčku," dodal.

Beranové postup těsně unikl

Další Češi se ve Finsku do finálové třicítky nevešli. Terezu Beranovou dělily na 32. místě od postupu tři desetiny sekundy, Barbora Antošová skončila na 49. příčce. Obě si oproti původní klasifikaci polepšily po diskvalifikaci třetí ženy pořadí SP Fridy Karlssonové ze Švédska. Jiří Tuž, jenž ve Světovém poháru ve Finsku debutoval, obsadil 47. pozici.

Největší favorit Klaebo prošel soutěží v Lahti bez jediného zaváhání. Nejrychlejší byl už v kvalifikaci a z prvního místa postoupil i ze čtvrtfinále a semifinále. Ve finále za sebou nechal Francouze Lucase Chanavata a Švýcara Valeria Gronda. Skistadová si pro vítězství doběhla s jasným náskokem před Němkou Colettou Rydzekovou a Švédkou Majou Dahlqvistovou. Nejrychlejší žena kvalifikace Jonna Sundlingová byla pátá.

SP v běhu na lyžích v Lahti – sprint volně:

Muži:
1. Klaebo (Nor.) 2:43,99, 2. Chanavat (Fr.) -0,31, 3. Grond (Švýc.) -0,96, 4. Northug (Nor.) -1,76, Pellegrino (It.) -1,78, 6. Mäki (Fin.) -2,36, ...25. Novák – vyřazen ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 47. Tuž (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 29 z 34 závodů):
1. Amundsen (Nor.) 2194, 2. Klaebo 1958, 3. Valnes 1812, 4. Golberg (oba Nor.) 1649, 5. Moch (Něm.) 1128, 6. Nyenget (Nor.) 1079, … 38. Novák 477, 82. Fellner 137, 95. Černý 87, 128. Šeller (všichni ČR) 42, 169. Tuž 9.

Ženy:
1. Skistadová (Nor.) 3:00,86, 2. Rydzeková (Něm.) -0,76, 3. Dahlqvistová -0,80, 4. Svahnová -1,32, 5. Sundlingová (všechny Švéd.) -1,76, 5. Joensuová (Fin.) -4,34, … 10. Janatová – vyřazena v semifinále, v kvalifikaci 32. Beranová, 49. Antošová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 29 z 34 závodů): 1. Digginsová (USA) 2352, 2. Svahnová 2190, 3. Karlssonová (Švéd.) 1906, 4. Carlová (Něm.) 1769, 5. Brennanová (USA) 1700, 6. Sundlingová 1676, … 14. Janatová 939, 52. Beranová 251, 76. Antošová 99, 130. Havlíčková (ČR) 15.