Dostihy 2024

Norská dominance ve štafetě SP nekončí. Johaugová a spol. nadělily Finkám půl minuty

Dlouholetá nadvláda norských běžkyň na lyžích ve Světovém poháru pokračuje. V Lahti zvítězil tým okolo suverénky sezony Therese Johaugové o třicet sekund před sestavou Finska. Bronz braly Švédky, které ztratily na vítězky téměř dvě minuty. Norové naopak vyhráli pohárový závod poprvé od prosince 2018.

Norské běžkyně na lyžích
zdroj: Reuters autor: LEHTIKUVA

Rozhodující náskok získala na třetím úseku vedoucí žena seriálu Therese Johaugová, která v sobotu ovládla ve Finsku klasickou desítku. Heidi Wengová ho v závěru snadno udržela.

Norky nevyhrály štafetu SP naposledy v únoru 2011 v Rybinsku, kde nestartovaly. Jejich poslední pohárová porážka se datuje k listopadu 2009, kdy skončily v Beitostölenu druhé za Švédkami.

Norští muži se radovali v SP ze štafetového vítězství po dvou závodech v roce 2019, které v minulé sezoně a v úvodu tohoto ročníku ovládlo Rusko. Závod na 4x7,5 km rozhodl ve čtyřčlenném spurtu Johannes Hösflot Klaebo, jenž porazil o 1,2 sekundy švýcarského finišmana Romana Furgera. Třetí skončilo Rusko s Andrejem Melničenkem na posledním úseku. Čeští běžci v Lahti nestartovali.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko (T. Wengová, Östbergová, Johaugová, H. Wengová) 50:04,8, 2. Finsko I (Matintalová, Niskanenová, Mononenová, Pärmäkoskiová) -30,3, 3. Švédsko (Kallaová, Karlssonová, Öhrnová, Dahlqvistová) -1:55,2, 4. Rusko -1:55,3, 5. Německo -2:15,5, 6. Finsko II -2:28,4.

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko (Golberg, Holund, Röthe, Klaebo) 1:09:53,0, 2. Švýcarsko (Klee, Cologna, Rüesch, Furger) -1,2, 3. Rusko I (Semikov, Bessměrtnych, Spicov, Melničenko) -1,7, 4. Itálie -2,4, 5. Rusko II -15,2, 6. Finsko -22,4.