Na Vasově běhu si nejlépe vedla pátá Smutná. V rekordních časech vyhráli Korsgrenová a Gjerdalen

Slavný Vasův běh má za sebou další ročník, tentokrát už sedmadevadesátý. V rekordních časech triumfovali Lina Korsgrenová a Tord Asle Gjerdalen. Na páté příčce dojela Kateřina Smutná, z českých mužů byl na tom nejlépe Jiří Pliska (25.) před Stanislavem Řezáčem (34.).

Gjernadalen a Korsgrenová vyhráli Vasův běh

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena v historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut. "S výsledkem jsem maximálně spokojená. Vůbec jsem nevěřila, že bych mohla v závěru vybojovat páté místo, protože jsem toho měla plný zuby. Posledních deset kilometrů bylo na morál," uvedla Smutná v tiskové zprávě svého týmu.

V posledních metrech porazila Norku Emilii Fletenovou. "Naštěstí jsem si v cílové rovince vybrala lepší stopu, která byla ve stínu a rychlejší. Díky tomu jsem dojela pátá," řekla Smutná, vítězka Vasova běhu z roku 2016, jejímž maximem v sezoně zůstalo třetí místo z Jizerské padesátky.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Letošní ročník se uskutečnil kvůli koronaviru bez fanoušků a v den závodu startovali pouze elitní účastníci seriálu Visma Ski Classics. Dvanáct tisíc přihlášených amatérů mělo možnost trať 90 km klasicky absolvovat jindy v rozmezí měsíce.

Telefonát Marka Tesaře z Jizerské 50 o Vasově běhu

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování ve Švédsku (90 km):

Muži: 1. Gjerdalen (Nor./XPND) 3:28:18,4, 2. Karlsson (Švéd./Lager 157) -36,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -1:01,4, ...25. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -4:23,8, 34. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:12,3, 41. Šrail (ČR/Vltava Fund) -8:28,0.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Persson (Švéd./Lager 157) 1020, 2. Gjerdalen 990, 3. Vokujev 900, ...22. Pliska 213, 31. Šrail 148, 34. Štoček (ČR/Vltava Fund) 127.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 3:52:08,2, 2. Björgenová (Nor./Ragde Eiendom) -42,0, 3. Dahlová (Švéd./Rammuden) -4:59,1, 4. Murudová (Nor./Kaffebryggeriet) -5:16,1, 5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -6:16,6, ...21. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -21:38,4, 24. Moravcová (ČR/Slavia pojišťovna) -22:52,4.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Korsgrenová 1270, 2. Dahlová 950, 3. Fletenová (Nor./Koteng) 785, 4. Larssonová (Švéd./Ramudden) 675, 5. Smutná 650, ...11. Grohová 294, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 197.