Liga mistrů CEV 2023/2024

Johaugová v Lillehammeru rozdílem třídy ovládla skiatlon, Nory porazil Bolšunov

Totální dominancí Theresy Johaugové skončil skiatlon v Lillehammeru. Norská běžkyně na lyžích před domácím publikem na trati 2x7,5 kilometru zvítězila s náskokem 1:08,3 minuty a po třetí výhře v sezoně si upevnila vedení ve Světovém poháru. Druhá dojela Američanka Jessica Digginsová, třetí další Norka Heidi Wengová.

Slavící Therese Johaugová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: MATHIAS BERGELD

Mezi muži překazil norskou radost Rus Alexandr Bolšunov, který se z výhry radoval poprvé v sezoně. Po nástupu v závěru skiatlonu na 2x15 kilometrů porazil o 2,2 sekundy Hanse Christera Holunda, třetí doběhl s odstupem necelých osmi sekund Emil Iversen. Domácí závodníci se seřadili i na dalších příčkách, trojici pronásledovatelů v norských barvách přivedl do cíle s takřka minutovou ztrátou lídr Světového poháru Johannes Hösflot Klaebo.

Čeští reprezentanti po úvodní minitour SP ve finské Ruce, kde se Kateřina Razýmová blýskla pátým místem na klasické desítce a devátou příčkou ve stíhačce na 10 km, v Norsku nestartovali.

Johaugová si suverénně podmanila skiatlon v Lillehammeru

Jednatřicetiletá Johaugová vyhrála skiatlon ve Světovém poháru posedmé a jediné vítězství ji dělí od rekordu krajanky Marit Björgenové. V distančním závodu oslavila desetinásobná mistryně světa jubilejní 50. výhru. "Páni, to jsem ani nevěděla. Ale tohle je perfektní den na oslavu takového výkonu. Je vždycky krásné, když můžete slavit v domácím prostředí," řekla obhájkyně malého glóbu za distanční závody.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Ženy (skiatlon 2x7,5 km): 1. Johaugová (Nor.) 42:35,3, 2. Digginsová (USA) -1:08,3, 3. H. Wengová (Nor.) -1:19,1, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:30,6, 5. Jacobsenová (Nor.) -1:31,1, 6. Kallaová (Švéd.) 1:31,2, 7. Stadloberová (Rak.) -1:36,8, 8. Maubetová Bjornsenová (USA) -1:43,9, 9. Lundgrenová (Švéd.) -1:56,1, 10. Niskanenová (Fin.) -2:11,3.

Průběžbé pořadí SP (po 5 z 38 závodů): 1. Johaugová 411 b., 2. H. Wengová 316, 3. Jacobsenová 272, 4. Digginsová 271, 5. Maubetová Bjornsenová 236, 6. Pärmäkoskiová 205, ...12. Razýmová 117, 36. Nováková (obě ČR) 16.

Muži (skiatlon 2x15 km): 1. Bolšunov (Rus.) 1:17:42,4, 2. Holund -2,2, 3. Iversen -7,9, 4. Klaebo -57,4, 5. Sundby -57,7, 6. Röthe (všichni Nor.) -58,8, 7. Burman (Švéd.) -59,4, 8. Spicov (Rus.) -1:06,6, 9. Niskanen (Fin.) -1:09,4, 10. Usťugov (Rus.) -1:42,9.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 38 závodů): 1. Klaebo 420, 2. Iversen 395, 3. Bolšunov 326, 4. Niskanen 290, 5. Holund 276, 6. Golberg (Nor.) 204, ...57. Novák (ČR) 9.