ČEZ Extraliga 2023/2024

Johaugová poprvé prohrála na dlouhé trati, porazila ji Nilssonová. Mužům vládl Klaebo

Poprvé v sezoně našla ve Světovém poháru běžkyně na lyžích Therese Johaugová přemožitelku na dlouhé trati. Na klasické desítce s hromadným startem v Québecu prohrála ve finiši o dvě desetiny sekundy se Švédkou Stinou Nilssonovou. Třetí skončila další Norka Ingvild Flugstad Östbergová, která míří za prvním celkovým triumfem v SP. Závodu mužů na 15 km klasicky s hromadným startem vládl Johannes Hösflot Klaebo z Norska, který si upevnil vedení ve Světovém poháru. Sezonu zakončí nedělní stíhací závod volnou technikou.

Therese Johaugová
zdroj: Reuters autor: LISI NIESNER

Johaugová vyhrála v sezoně, před kterou jí vypršel rok a půl dlouhý trest za doping, všech dvanáct distančních závodů, v nichž startovala. Tentokrát se musela sklonit před skvělou sprinterkou Nilssonovou, která vyhrála vzájemný souboj i na posledním úseku štafety na nedávném mistrovství světa v Seefeldu, kde zajistila Švédkám nečekaný triumf.

Do cílové rovinky v Québecu najížděla jako první Johaugová, ale v závěrečných desítkách metrů neodolala Nilssonové a jejím mocným záběrům soupaž. Švédská lyžařka vyhrála poosmé v sezoně, všechny předchozí úspěchy měla ze sprintu volnou technikou. Distanční závod Světového poháru ovládla počtvrté v kariéře a po více než dvou letech.

"Seděly mi podmínky, kdy jsem mohla využít silný vršek těla," uvedla Nilssonová. "Měla jsem v plánu jít po bonusech a pak zkusit dojet co nejlépe, ale nečekala jsem, že bych mohla vyhrát," přiznala.

V Kanadě vyhráli Nilssonová a Klaebo

Klaebo se díky dvanáctému vítězství v sezoně přiblížil obhajobě velkého křišťálového glóbu. Ve finiši za sebou nechal o osm desetin sekundy domácího Alexe Harveyho, třetí byl Nor Didrik Tönseth.

Klaebo je na prvním místě s náskokem 42 bodů před Rusem Alexandrem Bolšunovem, který v sobotu zlomil hůlku a doběhl sedmý se ztrátou 17 sekund.

Výsledky finále SP v běhu na lyžích:

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem: 1. Nilssonová (Švéd.) 25:51,6, 2. Johaugová (Nor.) -0,2, 3. Östbergová (Nor.) -1,5, 4. Anderssonová (Švéd.) -25,4, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -26,8, 6. Dahlqvistová (Švéd.) -39,6, 7. Sedovová (Rus.) -42,5, 8. Jacobsenová (Nor.) -43,2, 9. Sundlingová (Švéd.) a Hennigová (Něm.) obě -43,5.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 32 závodů): 1. Östbergová 1497, 2. Něprjajevová (Rus.) 1353, 3. Pärmäkoskiová 1170, 4. Johaugová 1112, 5. Digginsová (USA) 929, 6. Nilssonová 856, ...59. Razýmová 82, 86. Schützová 21, 105. P. Nováková 7, 112. Beranová 5, 115. Janatová (všechny ČR) 2.

Muži - 15 km klasicky s hromadným startem: 1. Klaebo (Nor.) 36:10,9, 2. Harvey (Kan.) -0,8, 3. Tönseth (Nor.) -1,3, 4. De Fabiani (It.) -1,6, 5. Röthe -2,5, 6. Iversen (oba Nor.) -17,0, 7. Bolšunov (Rus.) -17,4, 8. D. Cologna (Švýc.) -17,6, 9. Krüger (Nor.) -17,7, 10. Hakola (Fin.) -18,2.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 32 závodů): 1. Klaebo 1493, 2. Bolšunov 1451, 3. Röthe 892, 4. Krüger 798, 5. Tönseth 785, 6. Iversen 709, ...90. M. Novák 37, 131. Pechoušek (oba ČR) 6.