Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Jizerská padesátka ještě není vyprodaná. Hlavní téma: sníh

Praha - Organizátoři Jizerské padesátky mají v záloze několik krizových scénářů. To pro případ, že by na tratích 49. ročníku nebyl sníh. V historii byl závod zrušen čtyřikrát, naposledy v roce 2014. Vyprodáno je 80 procent startovních čísel z celkové kapacity, jež čítá 7000 lyžařů ve všech závodech. Do hlavního klání mohou pořadatelé pustit maximálně 4800 lyžařů. Závod na 50 kilometrů klasickou technikou, který je součástí světového seriálu Ski Classics, je v plánu v neděli 10. ledna. Přímé přenosy nabídne ČT sport a náš web.

Jizerská padesátka
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Loni byla trať kvůli nepříznivým podmínkám zkrácena o několik kilometrů. "Všichni věříme, že sníh napadne. Ještě zbývá měsíc, času je dost," řekl David Douša z organizačního výboru. V roce 2013 napadl sníh jen několik dní před závodem. "A pak ten ročník byl jeden z nejhezčích," zavzpomínal Douša. "Krizových scénářů je mnoho a všechny závisí na tom, jaká bude aktuální sněhová situace."

Seriál dálkových běhů Ski Classics začal o víkendu v Livignu, kde organizátoři kvůli nedostatku sněhu připravili šestikilometrový okruh z umělého sněhu a závod zkrátili na 24 kilometrů. "My náš závod také uděláme, chceme dát lidem šanci. A budeme se snažit, aby ta varianta byla maximálně lyžařská," slíbil Douša. Možností je opětovné zkrácení trati či vytvoření okruhu.

Je nám líto, video expirovalo.
Jizerskou padesátku opět pojede Stanislav Řezáč

Na další start se chystá Stanislav Řezáč

Elitní dálkový běžec Řezáč závod vyhrál v letech 1999 až 2001 a pak znovu v roce 2012. "Hodně se to za tu dobu změnilo. Hlavně prestiží, norské týmy začaly jezdit a nabralo to na obrátkách. Jezdí sem hodně lidí, Jizerské hory mají své kouzlo," uvedl dvaačtyřicetiletý lyžař, který byl na stupních vítězů celkem dvanáctkrát. Loni skončil sedmý.

Řezáčovi narušil přípravu nedostatek sněhu. Místo plánovaného soustředění v Lillehammeru musel kvůli špatným sněhovým podmínkám vzít zavděk italským Livignem. Na italsko-švýcarském pomezí piloval formu před úvodním závodem sezony. "Lyžovat se tam dalo, bylo i pěkné počasí, ale strávil jsem to tam na kilometru a půl. I proto v prvním závodu měli kluci ze Skandinávie formu dobrou. Já jsem nejel špatně, ale spíš mám rád, když je závod delší. Ale hlavně, že se to odjelo, i když to byl kratší závod s agresivnějším tempem. Jelo se naplno od začátku," uvedl ryzí vytrvalec.

Doufá, že na Jizerské padesátce zase uspěje. Silní však podle něj budou právě Norové, kteří mají doma dobré profily na tréninky. "Mají spoustu času se připravit, naberou dobrou formu. A Jizerská padesátka je pak pro ně snadná, kopce vylítnou. Je těžké s nimi závodit," podotkl.
"Ale uvidíme, třeba to vyjde. Hlavně aby se závodilo. Třeba na nějakém kratším okruhu," dodal Řezáč.

Do hlavního závodu se přihlásil také horolezec Radek Jaroš, držitel Koruny Himálaje, kterému po omrzlinách na nohách chybí několik prstů. "Pro mě je to výzva. Klasicky jsem nejel několik let, už před omrzlinami jsem preferoval bruslení," prohlásil. "Kvůli prstům jsem se toho bál, teď do toho ale chci jít. Snad nasněží, abych se mohl připravit a nejel to z fleku," uvedl Jaroš.

Je nám líto, video expirovalo.
Měsíc před Jizerskou 50 ještě zbývají volná místa

Poběží se i ČT Jizerská desítka

Závod na 10 kilometrů klasicky s názvem ČT Jizerská desítka se poběží v sobotu 9. ledna, tedy den před startem hlavního závodu Jizerské 50. "Je to pro rodiny s dětmi, jsme rádi, že se nám to podařilo dotáhnout do konce," pochvaluje si výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy