Bolšunov při výjezdu na Alpe Cermis překvapení nepřipustil a vyhrál Tour de Ski

Tour de Ski má druhý rok po sobě stejného vítěze. Ruský běžec na lyžích Alexandr Bolšunov doběhl v poslední etapě s výjezdem na sjezdovku Alpe Cermis druhý za Spicovem a Francouzem Manificatem, který skončil v celkovém pořadí druhý. Nejlepší z českých reprezentantů Michal Novák dokončil poslední díl turné na 28. místě a celkově skončil čtyřiadvacátý.

Alexandr Bolšunov
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Bolšunov ve všech osmi dílech Tour de Ski skončil na stupních vítězů. Vyhrál pět etap a jeho nejhorším umístěním byla třetí příčka ze sobotního klasického sprintu. Zvítězil s náskokem téměř tří a půl minuty před Francouzem Mauricem Manificatem, který dnešním třetím místem udržel druhou pozici před Spicovem a narušil ruskou hegemonii. Při absenci norské výpravy obsadili Rusové v celkovém pořadí šest z prvních sedmi míst.

Ruský závodník zvítězil s obřím náskokem před druhým Manificatem. Nikdo neovládl Tour de Ski s větším odstupem. Dosud držel rekord Nor Martin Johnsrud Sundby, který před pěti lety porazil krajana Finna Hagena Krogha o tři minuty a 15,7 sekundy.

Závěr Tour de Ski mužů a ohlas vítěze

Prvenství na Tour obhájil Bolšunov jako druhý muž po Švýcarovi Dariu Colognovi, který vyhrál v letech 2011 a 2012.

Tour de Ski dokončili vedle Nováka další dva čeští reprezentanti. Adam Fellner obsadil celkově 47. místo, Petr Knop byl dvě místa za ním.

Body do SP si za celkové pořadí v Tour připsal i Novák. "Bylo to náročné, i když mi nešlo vymáčknout se ze všech sil. Na stadionu a při přejezdu pod sjezdovku to bylo o hledání dobré pozice a snaze nenechat si zlomit hůl. Ve druhé půlce se pak ukázalo, kdo má kolik sil. S 24. místem jsem spokojený. Myslím, že to je pro mě velmi pěkný výsledek," uvedl v tiskové zprávě.

SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):

Muži - 10 km volně s hromadným startem: 1. Spicov 32:41, 2. Bolšunov (oba Rus.) -13,2, 3. Manificat (Fr.) -15,2, 4. Bělov -21,8, 5. Melničenko -24, 6. Jakimuškin (všichni Rus.) -26,9, 7. Lapalus (Fr.) -30,2, 8. Bögl (Něm.) -37,9, 9. Backscheider -39,9, 10. Parisse (oba Fr.) -42,7, ...28. Novák -1:38,3, 40. Knop -2:32,6, 45. Fellner (všichni ČR) -2:50,5.

Konečné pořadí Tour de Ski (po 8 závodech): 1. Bolšunov 3:32:32,3, 2. Manificat -3:23,9, 3. Spicov -3:36,7, 4. Jakimuškin 3:40,6, 5. Malcev (Rus.) 4:03,3, 6. Bělov -5:08,5, ...24. Novák -10:10,0, 47. Fellner -17:50,2, 49. Knop -21:43,3.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1297, 2. Jakimuškin 631, 3. Manificat 588, 4. Melničenko 562, 5. Malcev 525, 6. Bělov 519, ...38. Novák 105, 74. Šeller 24, 88. Pechoušek 10, 91. Černý 10, 93. Kalivoda 8, 100. Fellner 5, 101. Knop (všichni ČR) 5.