Ve druhém sjezdu v Kvitfjellu kraloval Paris před Kildem

Dominik Paris získal v Kvitfjellu sedmnácté sjezdařské vítězství v kariéře. Druhý závod Světového poháru v norském středisku už neovlivňovaly tak jako v pátek měnící se sněhové podmínky a sjezdovka patřila favoritům. Druhý byl Aleksander Aamodt Kilde, o své další pódiové umístění se znovu musel rozdělit třetí Niels Hintermann, tentokrát se švýcarským krajanem Beatem Feuzem.

Skvělá vítězná jízda Dominika Parise ve sjezdu v Kvitfjellu

Paris navázal na prosincový triumf ze sjezdu v Bormiu. V Kvitfjellu vyhrál už potřetí, což se mu podařilo jako prvnímu lyžaři v historii. Na sjezdovce Olympiabakken uspěl už v letech 2016 a 2019.

"Krása, to jsem nevěděl. Ale hlavně jsem moc rád, že jsem dneska jel rychle, ale opravdu rychle," citovala agentura AP Parise, který také vylepšil desáté místo z pátečního sjezdu. "Včera jsem volil špatnou stopu a pak jsem ztrácel hodně rychlosti. Dneska jsem se snažil jet plynule a byla z toho dokonalá jízda," prohlásil.

"Dominik nás dneska všechny převálcoval," řekl Kilde, který na druhém místě na Parise ztratil 55 setin sekundy. Na třetí příčce skončila dvojice švýcarských reprezentantů, páteční vítěz Hintermann a Feuz shodně zaostali o 81 setin.

Kilde v předposledním sjezdu sezony zvýšil náskok v čele průběžného pořadí disciplíny a před Feuzem vede o 23 bodů. Za dva týdny v Courchevelu bude usilovat o to, aby jako čtvrtý Nor v historii a první od roku 2015 ovládl celkové hodnocení sjezdu.

V celkové klasifikaci SP si Kilde na druhém místě polepšil na 950 bodů. První je osm závodů před koncem sezony se ziskem 1236 bodů Švýcar Marco Odermatt, který dnes skončil na třinácté příčce.

S kariérou se na domácí trati rozloučil šestatřicetiletý Kjetil Jansrud. Pětinásobný olympijský medailista a vítěz 23 závodů Světového poháru obsadil 52. místo. "Už se těším na večírek. Myslím, že si ho i trochu zasloužím," řekl Jansrud.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Kvitfjellu (Norsko):

Muži - sjezd: 1. Paris (It.) 1:43,92, 2. Kilde (Nor.) -0,55, 3. Hintermann a Feuz (oba Švýc.) -0,81, 5. Cochran-Siegle (USA) -1,06, 6. Kriechmayr (Rak.) -1,20, 7. Read (Kan.) -1,39, 8. Muzaton (Fr.) a Ganong (USA) oba -1,42, 10. Ferstl (Něm.) -1,43.

Průběžné pořadí sjezdu (po 10 z 11 závodů): 1. Kilde 570 b., 2. Feuz 547, 3. Mayer (Rak.) 486, 4. Paris 482, 5. Odermatt (Švýc.) 437, 6. Hintermann 432.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 37 závodů): 1. Odermatt 1236, 2. Kilde 950, 3. Mayer 776, 4. Feuz 689, 5. Kristoffersen (Nor.) 659, 6. Kriechmayr 604.