Superobří slalom ovládl potřetí Jansrud, Hudec závod nedokončil

Santa Caterina (Itálie) - Norský lyžař Kjetil Jansrud vyhrál v Santa Caterině i třetí superobří slalom v sezoně Světového poháru. Olympijský vítěz ze Soči se díky tomu na druhém místě průběžného pořadí seriálu odpoutal od krajana Henrika Kristoffersena, jenž rychlostní závody nejezdí.

Kjetil Jansrud
zdroj: ČTK/AP autor: Shinichiro Tanaka

Jednatřicetiletý Jansrud už v prosinci vyhrál super-G ve Val d'Isere a Val Gardeně. V úterý zkompletoval hattrick v závodě, jenž byl náhradou za zrušený superobří slalom z kanadského Lake Louise. Pro celkově čtvrté vítězství v sezoně a osmnácté v kariéře si Jansrud dojel s náskokem šesti desetin sekundy před Rakušanem Hannesem Reicheltem. Třetí skončil o dalších pět setin zpět domácí Ital Dominik Paris.

"Nikdy nesmíte mít pocit, že to půjde samo, pak byste byli až moc klidní. Musíte stále bojovat a to jsem dělal i dnes. Jsem ale docela překvapený z vítězství, protože tady bývá poměrně tma, což za normálních okolností nemám rád," uvedl norský suverén super-G.

První tři superobří slalomy ročníku naposledy vyhrál Rakušan Hermann Maier, jemuž se to povedlo dokonce dvakrát v sezonách 1998/98 a 1999/2000. "Podívejte se na jeho kariéru a na mou, s ním se opravdu nemůžu srovnávat," odmítl Jansrud porovnání s rakouskou legendou.

"Už jen to, že jsem zmiňován společně s ním, je dost neskutečné," dodal rodák ze Stavangeru, jenž 18. výhrou v kariéře vyrovnal v historické tabulce slavného krajana Lasseho Kjuse.

Jansrud vyhrál v Santa Caterině i třetí superobří slalom sezony

Jansrud díky třetímu vítězství jasně vévodí hodnocení disciplíny. V celkovém pořadí SP je druhý 151 bodů za rakouským slalomářem Marcelem Hirscherem, jenž absolvoval dnešní závod spíše jako trénink na čtvrteční superkombinaci a s odstupem 3,43 sekundy na vítěze nebodoval.

Neuspěl český reprezentant Jan Hudec, jenž měl s bolavým kolenem viditelně problém zaujmout sjezdařský postoj a výrazně ztrácel. Krátce po posledním mezičasu se šumperský rodák nevešel do jedné z branek a závod nedokončil. V předchozích dvou super-G skončil pětatřicetiletý Hudec v sedmé desítce.

Do cíle dojel specialista na technické disciplíny Kryštof Krýzl, jenž obsadil s odstupem 3,59 sekundy na Jansruda 51. pozici. Ve středu je v Santa Caterině na programu sjezd.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Santa Caterině (Itálie):

Muži - superobří slalom: 1. Jansrud (Nor.) 1:30,88, 2. Reichelt (Rak.) -0,60, 3. Paris (It.) -0,65, 4. Kilde (Nor.) -0,99, 5. Franz (Rak.) a Ferstl (Něm.) oba -1,24, 7. Caviezel (Švýc.) -1,41, 8. Biesemeyer (USA) -1,43, 9. Sejersted (Nor.) -1,44, 10. Kriechmayr (Rak.) -1,45, ...51. Krýzl -3,59, Hudec (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 3 z 6 závodů): 1. Jansrud 300, 2. Paris 152, 3. Kilde 139, 4. Reichelt 123, 5. Franz 107, 6. Guay 104.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 633, 2. Jansrud 482, 3. Kristoffersen (Nor.) 382, 4. Pinturault 365, 5. Faivre (oba Fr.) 270, 6. Kilde 231, ...93. Krýzl 16.