Následuje
SP Rakousko

Superkombinaci ovládl Američan Ligety, Bank jedenáctý

Schladming (Rakousko) - Superkombinaci na mistrovství světa ovládl Američan Ted Ligety a získal na MS druhé zlato. Slalomovou část projel suverénním způsobem a porazil šampiona sjezdu a obhájce titulu ze superkombinace Aksela Lunda Svindala, který trať nedojel. Stříbro pro Chorvatsko získal Ivica Kostelič. Domácí fanoušky potěšil třetím místem Romed Baumann. Ondřej Bank skončil těsně za elitní desítkou - na jedenáctém místě. Druhý český lyžař na startu Martin Vráblík byl patnáctý.

Ted Ligety
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Ligety ve Schladmingu ovládl už super-G, tentokrát předvedl jednoznačně nejlepší slalomářský výkon; jeho jízda byla agresivní, riskantní a přitom plynulá. Velkou šanci na další zlato bude mít v obřím slalomu, který je jeho specialitou a bude v něm obhajovat titul z Ga-Pa.

"Uvědomoval jsem si, že jsem v dobré situaci. Jsem ve světovém poháru devět let a vím, jak se chovat v takové chvíli," prohlásil Ligety, který měl mezi slalomáři nejlepší výchozí pozici po sjezdu. "Jel jsem výborně sjezd, bylo to skvělý zážitek, takže jsem věděl, že při slalomu nemusím jet úplně absolutně nadoraz a na maximální riziko," dodal.

Posledním Američanem, který vyhrál kombinaci na MS, byl v roce 2003 Bode Miller. Vítěz kombinace i z olympiády ve Vancouveru se zotavuje z operace kolena.

Výpadky favoritů

Náročný a extrémně ledovatý slalom znamenal konec pro celkem deset závodníků z elitní třicítky včetně favoritů Benjamina Raicha z Rakouska, Švýcara Marka Berthoda, šampiona ze sjezdu a obhájce titulu Aksela Lunda Svindala z Norska či Itala Christofa Innerhofera, který byl v Ga-Pa druhý.

Kostelič podle svých slov nejel moc dobře. "Byl jsem pozdě snad v každé brance," kroutil hlavou Chorvat. V medaili už nevěřil, ale nakonec mu to stačilo i proto, že Baumann byl o dvě setiny pomalejší. "Věděl jsem, že když do toho dám všechno, že ho můžu porazit. Ale jsem rád i za bronz," řekl Baumann, který nebyl v rakouské nominaci pro sjezd.

Češi chtěli hlavně dojet

Bank nezopakoval páté místo z minulého šampionátu, po dlouhodobých zdravotních problémech jej ale jen 32 setin dělilo od elitní desítky. "Chtěl jsem jet slalom líp, ale musím být realista. Je to asi maximum, co jsem tady mohl předvést. Nějaké rezervy tam byly, ale byl znát výpadek z tréninku a jen čtyři dny na lyžích tady. Nebylo to ono," prohlásil.

Bank byl po sjezdu devatenáctý se ztrátou 2,88 sekundy na vedoucího Baumanna. Na start rychlostní disciplíny se postavil pouhé dva měsíce po operaci ramena, a pokud by spadl, velmi pravděpodobně by si ho opět vážně poškodil. I proto na konci už jel hodně na jistotu. "Došly mi síly, bylo to moje maximum, co jsem mohl po zranění předvést. Na medaili bych potřeboval o půl vteřiny méně," prohlásil po sjezdu Bank. "Jsem rád, že jsem sjezd přežil ve zdraví. Na lepší výsledek to chce hodně atakovat a na to já jsem teď neměl," dodal.

Do druhé části superkombinace odstartoval odvážně, na počátku trati měl i rychlé mezičasy, ale ve spodní pasáži už mu opět docházely síly a ztratil i proto, že více než dva měsíce nezávodil a starty na MS byly jeho prvními po pauze.

Vráblík při sjezdu vsadil na jistotu, neriskoval a chtěl dojet ve zdraví do cíle. To se mu podařilo, i když zhruba v polovině trati si prožil horkou chvilku při výjezdu náročného oblouku po vnitřní lyži. "Měl jsem trochu strach, pista je hodně ledovatá. Měl jsem toho plné kecky, ale přežil jsem to a rozhodně jsem si to užil," řekl Vráblík.

Třicetiletému Vráblíkovi patřila po sjezdu 29. pozice s odstupem 4,99 a ve slalomu se posunul na patnáctou pozici, čímž si vylepšil osobní maximum na MS. Dosud byl nejlépe na minulém šampionátu v Ga-Pa sedmnáctý.

O dramatickou situaci se v úvodním sjezdu postaral jeden z členů technické čety, který se objevil na trati zrovna v momentě, kdy jel svůj sjezd Sandro Viletta. Švýcar ale nebezpečný okamžik zvládl s klidem, hrozící vážné kolizi se dokázal vyhnout a pokračoval v závodu. Nakonec obsadil páté místo. Po závodě se dočkal alespoň osobní omluvy od ředitele závodů FIS Günthera Hujary.

Výsledky superkombinace:

1. Ligety (USA) 2:56,96 (2:02,10+54,86), 2. Kostelič (Chorv.) -1,15 (2:02,75+55,36), 3. Baumann (Rak.) -1,17 (2:01,38+56,75), 4. Romar (Fin.) -1,34 (2:02,93+55,37), 5. Viletta (Švýc.) -1,42 (2:03,17+55,21), 6. Pinturault (Fr.) -1,45 (2:04,73+53,68), 7. Zurbriggen -1,46 (2:03,01+55,41), 8. Janka (oba Švýc.) -1,69 (2:02,41+56,24), 9. Paris (It.) -1,92 (2:02,07+56,81), 10. Mayer (Rak.) -2,41 (2:02,16+57,21), 11. Bank -2,73 (2:04,26+55,43), ...15. Vráblík (oba ČR) -6,59 (2:06,37+57,18).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy