Paralympijský magazín

Olympijský vítěz Mayer vyhrál poslední sjezd sezony

Lenzerheide (Švýcarsko) - Překvapivý olympijský vítěz Rakušan Matthias Mayer vyhrál v Lenzerheide poslední sjezd světového poháru a vybojoval první triumf v elitním seriálu v kariéře. O druhé místo se podělili se ztrátou 11 setin sekundy Ital Christof Innerhofer a Američan Ted Ligety.

Matthias Mayer
zdroj: AP autor: Jean-Christophe Bott

Malý křišťálový glóbus za hodnocení sjezdu si už dříve zajistil Nor Aksel Lund Svindal, který dnes obsadil s odstupem dvou desetin na Mayera páté místo. Cennou trofej po závodě převzal. Díky dnešnímu výsledku se Svindal dostal do čela světového poháru před Rakušana Marcela Hirschera. Před zbylými třemi závody má norský lyžař k dobru 41 bodů. Ve čtvrtek změří oba rivalové síly v boji o velký glóbus v superobřím slalomu. Hirscher bude spoléhat především na víkendové závody v obřím slalomu a slalomu.

"Počítám, že i v super-G už se Marcel vejde do (bodované) patnáctky, takže musím být rychlejší. Ale je lepší o tom nedumat. Ideální by bylo vést před víkendem o 141 bodů. Nebude to jednoduché, ale pro Marcela zrovna tak," konstatoval Svindal. "S pátým místem jsem dneska spokojený, stejně jako v Kvitfjellu. Nebyla to jednoduchá trať. Bylo to zase těsné, dvě desetiny ztráty a je z toho páté místo," dodal.

Mayer se probojoval na stupně vítězů v SP popáté, jeho maximem byla dosud dvě druhá místa. Ve sjezdu byl nejlépe třetí před jedenácti dny v norském Kvitfjellu. "To je šílenost. Nikdy bych nečekal, že zrovna ve sjezdu si dojedu pro první vítězství ve světovém poháru. Byl to můj velký cíl, aby to ještě letos vyšlo," radoval se třiadvacetiletý Rakušan.

Specialista na obří slalom Ligety si druhým místem vylepšil osobní maximum ve sjezdu. Na stupních vítězů byl v této disciplíně poprvé a posunul se na třetí místo celkového pořadí SP. Na Svindala s Hirscherem má však velkou ztrátu.

Výsledky finále SP ve sjezdovém lyžování v Lenzerheide (Švýcarsko) - sjezd:

Muži: 1. Mayer (Rak.) 1:29,99, 2. Innerhofer (It.) a Ligety (USA) oba -0,11, 4. Fill (It.) -0,13, 5. Svindal (Nor.) -0,20, 6. Ganong (USA) -0,52, 7. Viletta (Švýc.) -0,56, 8. Miller (USA) -0,62, 9. Janka (Švýc.) -0,80, 10. Théaux (Fr.) -0,99.

Konečné pořadí sjezdu SP (po 9 závodech): 1. Svindal 570 b., 2. Reichelt (Rak.) 360, 3. Guay (Kan.) 357, 4. Jansrud (Nor.) 328, 5. Küng (Švýc.) a Mayer oba 307, ...55. Bank (ČR) 1.

Průběžné pořadí SP (po 31 z 34 závodů): 1. Svindal 1091, 2. Hirscher (Rak.) 1050, 3. Ligety 824, 4. Pinturault (Fr.) 819, 5. Neureuther (Něm.) 673, 6. Jansrud 625, ...100. Bank 29, 113. Krýzl 18, 129. Vráblík (oba ČR) 8.