Paralympijský magazín

Krýzl v kombinaci přední pozice neudržel, Berndt získal první body

Wengen (Švýcarsko) – Slalom mu vyšel na výbornou a držel šesté místo. To ale Kryštof Krýzl v kombinaci ve Wengenu nakonec udržet nedokázal. Po nepovedeném sjezdu klesl na pětadvacátou pozici. Přeskočil ho i Ondřej Bernd, který si ve Světovém poháru připsal první body v kariéře za třiadvacátou pozici. Senzačně vyhrál Švýcar Niels Hintermann. Závod se stal posledním v kariéře pro Chorvata Ivicu Kosteliče.

Kryštof Krýzl
zdroj: ČTK/AP autor: Jean-Christophe Bott

Hintermann dosud v SP bodoval jen čtyřikrát a nikdy se nevešel ani do dvacítky. Druhý skončil Francouz Maxence Muzaton, pro nějž to byly rovněž první stupně vítězů, třetí místo obsadil Rakušan Frederic Berthold. Také on pronikl do elitní desítky premiérově, všem pomohly měnící se podmínky v průběhu závodu.

"Samozřejmě jsme měli extrémní štěstí na počasí. Těm prvním deseti zkrátka ještě moc nesněžilo. Ale je to nepopsatelné," radoval se nečekaný vítěz. Po slalomu, který se jel kvůli předpovědi nezvykle jako první, mu patřilo až 23. místo. Berthold byl po první části 22. a Muzaton, který byl ve sjezdu nejrychlejší, dokonce 28.

Krýzl: Bylo to až neregulérní

Krýzl rozjel závod výborně. Po slalomu, který se jel kvůli hustému sněžení nezvykle jako první, byl šestý a zaostal o 1,08 vteřiny za vedoucím Justinem Murisierem ze Švýcarska. Ve sjezdu ale chyboval, měl až osmadvacátý čas a na vítěze celkově ztratil 3,39 sekundy.

"Ta výchozí pozice byla výborná. Ale pak začalo kydat, čerstvý měkký sníh strašně zpomaloval, vůbec to nejelo, úplně jsem cítil, jak to drhne. Zní to asi divně, ale rychleji to prostě nešlo. Bylo to až neregulérní. Myslím, že nikdo z nás nic podobného nejel," uvedl Krýzl.

V náročných podmínkách ovládl kombinaci Švýcar Hintermann

Podmínky naopak nahrály Berndtovi, který byl po slalomu 27., a třináctý čas v rychlostní disciplíně ho posunul na 23. místo s mankem 3,16 sekundy na vítěze. Dosud byl osmadvacetiletý lyžař nejlépe šestatřicátý loni v kombinaci v Chamonix.

Ve Wengenu se nedařilo favoritům. Francouz Alexis Pinturault, vítěz kombinace ze Santa Cateriny z konci prosince, byl dvacátý, i to mu však stačilo k zisku malého glóbu. Kombinace totiž byly jen dvě v sezoně. Švýcar Carlo Janka skončil těsně před ním, Nor Kjetil Jansrud obsadil jedenácté místo a Rakušan Romed Baumann byl šestý.

Sobotní sjezd speciál vynechá Nor Aksel Lund Svindal, neboť má potíže s levým kolenem. Podstoupil vyšetření v Innsbrucku a nechce riskovat. "Je tam něco špatně," řekl loňský vítěz ve Wengenu. "Bylo to těžké rozhodnutí, ale doufám, že správné," dodal čtyřiatřicetiletý lyžař, jenž si loni koncem ledna v Kitzbühelu přetrhl vazy v koleni.

Kostelič ukončil kombinací lyžařskou kariéru

Ivica Kostelič uzavřel kombinačním závodem bohatou kariéru, během níž získal mimo jiné kompletní medailovou sbírku z mistrovství světa. Sedmatřicetiletý rodák ze Záhřebu to oznámil po úvodním slalomu, po němž jen těžko zadržoval slzy. Ve sjezdu pak ve Švýcarsku dokončil poslední závod kariéry na 22. místě.

"Už to dál nemá smysl," prohlásil celkový vítěz SP z roku 2011, jenž si k loučení vybral svůj nejoblíbenější podnik. "Tohle je ten nejkrásnější slalomový hang na světě," řekl majitel čtyř stříbrných olympijských medalií nadšeným švýcarským fanouškům, kteří mu s transparenty a kravskými zvonci vzdali bouřlivý hold.

Ve Wengenu v minulosti slavil šest vítězství v SP, celkem třináctkrát tu vystoupal na stupně vítězů a na zdejších sjezdovkách je nejúspěšnějším lyžařem.

Ivica Kostelič
zdroj: ČTK/AP/ autor: Alessandro Trovati

Ve sbírce má v SP celkem 26 vítězství a vedle celkového triumfu z roku 2011 ovládl i dvakrát hodnocení slalomářů. Na MS získal v roce 2003 zlato ve slalomu, o deset let později přidal stříbro z kombinace a z roku 2011 má bronz ze super-G.

Kostelič by rád na svazích dál pokračoval, koleno, s nímž má dlouhodobě problémy, už mu ale lyžovat na nejvyšší úrovni nedovolí. "U srdce je mi těžko, ale jednou to zkrátka končí. Není možné jezdit na 80 procent," dodal po kombinačním slalomu, v němž zajel 13. čas.

Závod SP v sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - kombinace: 1. Hintermann (Švýc.) 2:26,58 (slalom 52,29 + sjezd 1:34,29), 2. Muzaton (Fr.) -0,26 (52,69+1:34,15), 3. Berthold (Rak.) -0,35 (52,28+1:34,65), 4. Giraud Moine (Fr.) -0,38 (51,56+1:35,40), 5. Mani (Švýc.) -0,51 (52,69+1:34,40), 6. Baumann (Rak.) -0,65 (51,57+1:35,66), 7. Murisier (Švýc.) -1,18 (49,06+1:38,70), 8. Kilde (Nor.) -1,47 (50,90+1:37,15), 9. Cater (Slovin.) -1,56 (50,68+1:37,46), 10. Bennett (USA) -1,78 (51,60+1:36,76), ...23. Berndt -3,16 (52,67+1:37,7), 25. Krýzl -3,39 (50,14+1:39,83), 37. Forejtek (všichni ČR) -7,91 (52,97+1:41,52).

Konečné pořadí kombinace SP (po 2 závodech): 1. Pinturault (Fr.) 111, 2. Hintermann 100, 3. Kilde 92, 4. Murisier 86, 5. Muzaton a Hirscher (Rak.) oba 80, ...19. Krýzl 28, 36. Berndt 8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 36 závodů): 1. Hirscher 893, 2. Pinturault 605, 3. Kristoffersen 592, 4. Jansrud (oba Nor.) 515, 5. Mölgg (It.) 396, 6. Neureuther (Něm.) 385, ...68. Krýzl 62, 125. Berndt 8.