BBV po 25 letech

Ginnise připravila o životní triumf špatně projetá branka, v Palisades Tahoe vyhrál Steen Olsen

Alexander Steen Olsen vyhrál slalom Světového poháru v Palisades Tahoe a připsal si premiérový triumf v seriálu. Z vítězství se mohl norský lyžař radovat až po dodatečné diskvalifikace Řeka AJ Ginnise, který špatně projel jednu z branek. Norský triumf podtrhl druhým místem Timon Haugan, jenž za krajanem zaostal o pouhých pět setin. O třetí příčku se podělili Albert Popov z Bulharska a Francouz Clément Noël.

Steen Olsen vyhrál po diskvalifikaci Ginnise poprvé závod SP

Ginnis nejprve ve výsledkové listině figuroval na prvním místě a mohl se stát prvním Řekem, který kdy vyhrál závod Světového poháru v alpském lyžování.

Zdálo se sice, že při své jízdě ve druhém kole zavlékl lyži za jednu z branek, jury však nemohla takzvaného špicara na záznamech kamer dlouho potvrdit, protože husté sněžení ovlivnilo jasnost záběrů. Rozhodnutí o diskvalifikaci tak padlo až po dlouhých minutách.

Jednadvacetiletý Steen Olsen, který původně s Ginnisem prohrál o jedinou setinu sekundy, se premiérového triumfu v SP dočkal u zeleného stolu.

Kariérní maximum slavil i Popov: nejrychlejší jízdou druhého kola se posunul poprvé na stupně vítězů. O třetí příčku se podělil s olympijským vítězem Noëlem, jenž neuhájil vedení z prvního kola. Za vítězem zaostali o 24 setin. O desetinu víc ztratil na páté příčce úřadující mistr světa Henrik Kristoffersen z Norska.

Vedení v průběžném hodnocení disciplíny udržel Lucas Braathen, který skončil s odstupem 49 setin sedmý. Před Kristoffersenem nyní vede o 32 bodů.

Osmadvacetiletý rodák z Atén Ginnis mohl triumfem v americkém zimním středisku završit životní měsíc.

Na začátku února se nejprve v Chamonix zapsal druhým místem ve slalomu do historie jako první řecký lyžař na stupních vítězů ve Světovém poháru, na mistrovství světa v Courchevelu pak senzačně vybojoval stříbro a získal historicky první cenný kov z MS pro Řecko.

Výsledky SP ve sjezdovém lyžování v Palisades Tahoe:

Muži - slalom: 1. Steen Olsen 1:47,47 (52,84+54,63), 2. Haugan (oba Nor.) -0,05 (52,38+55,14), 3. Popov (Bulh.) -0,24 (53,65+54,06) a Noel (Fr.) -0,24 (52,19+55,52), 5. Kristoffersen (Nor.) -0,34 (52,43+55,38), 6. Zenhäusern (Švýc.) -0,45 (52,68+55,24).

Průběžné pořadí slalomu (po 9 z 10 závodů): 1. Braathen (Nor.) 466, 2. Kristoffersen 434, 3. Yule (Švýc.) 401, 4. Zenhäusern 367, 5. Feller (Rak.) 329, 6. Meillard (Švýc.) 317.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 39 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 1466, 2. Kilde (Nor.) 1080, 3. Kristoffersen 874, 4. Kriechmayr (Rak.) 767, 5. Braathen 747, 6. Meillard 726, ...133. Zabystřan (ČR) 12.