Svět motorů

Bennett si podmanil Val Gardenu a poprvé v kariéře vyhrál závod SP

Američanům se v italské Val Gardeně daří. Na dvě vítězství Stevena Nymana navázal ve sjezdu Bryce Bennett a oslavil první triumf ve Světovém poháru. O patnáct setin sekundy předčil Otmara Striedingera z Rakouska, třetí skončil Švýcar Niels Hintermann. Největší favorit a vítěz včerejšího superobřího slalomu Aleksander Aamodt Kilde nedojel do cíle po chybách v technické pasáži.

Goggiaová vyhrála také ve Val d'Isere

Devětadvacetiletý Bennett přitom dosud nikdy nebyl v SP ani na stupních vítězů. Jeho maximem byla tři čtvrtá místa, dvě z nich v minulosti vybojoval právě na zdejší sjezdovce.

Favoritům se dnes v Itálii nedařilo. Nor Aleksander Aamodt Kilde sice zajížděl nejrychlejší mezičasy a po pátečním triumfu v super-G útočil ve Val Gardeně stejně jako vloni na double, závod ale po chybě nedokončil. Lídr průběžného hodnocení sjezdu Matthias Mayer z Rakouska obsadil až 16. místo. Švýcar Beat Feuz skončil pátý.

"Měl jsem pocit, že to je rychlé. Mnohem rychlejší než v tréninkových jízdách. Na skocích jsem létal," popsal Bennett, jenž se triumfu dočkal při 107. startu v elitním seriálu. "Konečně se to stalo. Docela to trvalo. Přišlo to tak trochu z ničeho nic, vůbec jsem to nečekal," dodal 201 centimetrů vysoký sjezdař.

Za Bennettem, pro něhož bylo v aktuální olympijské sezoně dosud nejlepším výsledkem 22. místo z Beaver Creeku, se seřadili další překvapiví medailisté. Druhý byl s odstupem 14 setin Striedinger, třetí skončil se ztrátou 32 setin Hintermann. Těsně pod stupni dojel domácí Dominik Paris.

Závody SP v sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie):

Muži - sjezd: 1. Bennett (USA) 2:02,42, 2. Striedinger (Rak.) -0,14, 3. Hintermann (Švýc.) -0,32, 4. Paris (It.) -0,40, 5. Feuz (Švýc.) -0,47, 6. Clarey (Fr.) -0,48, 7. Casse (It.) -0,61, 8. Jocher -0,74, 9. Ferstl (oba Něm.) -0,75, 10. Franz (Rak.) -0,79.

Průběžné pořadí sjezdu (po 3 z 11 závodů): 1. Mayer (Rak.) 195 b., 2. Feuz 165, 3. Kilde (Nor.) 129, 4. Kriechmayr (Rak.) a Paris oba 127, 6. Hintermann 118.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 36 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 453, 2. Mayer 405, 3. Kilde 329, 4. Kriechmayr 277, 5. Feuz 255, 6. Pinturault (Fr.) 205.