Absa Cape Epic

Zlato ze skiatlonu bere po dramatickém finiši Röthe, mistryní světa je Johaugová

Norský běžec na lyžích Sjur Röthe vyhrál v těsném finiši titul mistra světa ve skiatlonu na 30 kilometrů. V cílové rovince porazil o jednu desetinu sekundy Alexandra Bolšunova z Ruska a vybojoval první individuální zlato v kariéře. Bronz v Seefeldu získal další Nor Martin Johnsrud Sundby. V ženském závodě deklasovala soupeřky Norka Therese Johaugová. Druhou v cíli krajanku Ingvild Östebergovou porazila skoro o minutu, bronz získala Ruska Natalia Něprjajevová.

Sjur Röthe
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA/Heikki Saukkomaa

Nejlepší z Čechů Adam Fellner skončil v závodě na 15 km klasicky a 15 km volnou technikou na 51. místě. Za vítězem zaostal o více než sedm minut. Petr Knop doběhl o dvě příčky za ním. Norsko získalo na šampionátu už čtvrté zlato. Severská velmoc má ze soutěží v Seefeldu už celkem osm cenných kovů.

Třicetiletá Johaugová, která se před sezonou vrátila po dopingovém trestu, získala pátý individuální titul mistryně světa a celkově osmý. Ve skiatlonu navázala na triumf z Falunu 2015, z této disciplíny má z MS v kariéře rovněž i stříbro a bronz.

Johaugová začala ostře a už po kilometru na špici všem ujížděla. Tempo držely chvilku jen její krajanky Astrid Jacobsenová a Östbergová. Ještě se na ně dotáhla Něprjajevová, ale Johaugová se od nich každým záběrem vzdalovala. Po necelých pěti kilometrech měla náskok patnáct sekund, při přezouvání lyží z klasiky na bruslení už vedla bezmála o půlminutu.

Mistry světa ve skiatlonu jsou Röthe a Johaugová

Johaugová nepolevovala, dostála své přezdívce "Motorová myš" a neohroženě si dojela pro zlato. "Tohle vítězství je pro mě moc důležité. Upínala jsem se k šampionátu dva roky," řekla norské televizi Johaugová, která měla v říjnu 2016 pozitivní test na steroidy a 18 měsíců nesměla závodit.

"Měla jsem skvělé lyže, pak už to šlo samo," zářila dvojnásobná celková vítězka Světového poháru. Nováková zaostala za Johaugovou o 3:24,2 minuty a v českém souboji porazila Razýmovou ve finiši o dvě desetiny sekundy. Sandra Schützová obsadila 44. místo už se ztrátou téměř pět a půl minuty na vítězku.

Skiatlon:

Ženy - 15 km:

1. Johaugvá 36:54,5, 2. Östbergová (obě Nor.) -57,6, 3. Něprjajevová (Rus.) -58,7, 4. Jacobsenová (Nor.) -1:02,0, 5. Karlssonová -1:07,4, 6. Kallaová (obě Švéd.) -1:13,3, 7. Wengová (Nor.) -1:20,2, 8. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:33,7, 9. Sedovová (Rus.) -1:50,4, 10. Brennanová (USA) -2:01,8, ...28. Nováková -3:24,3, 29. Razýmová -3:24,5, 44. Schützová (všechny ČR) -5:22,0.

Muži - 30 km:

1. Röthe (Nor.) 1:10:21,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,1, 3. Sundby (Nor.) -0,7, 4. Niskanen (Fin.) -12,3, 5. Parisse (Fr.) -20,7, 6. Harvey (Kan.) -58,9, 7. Musgrave (Brit.) -1:00,3, 8. Backscheider (Fr.) -1:03,6, 9. Usťugov (Rus.) -1:09,4, 10. Burman (Švéd.) -1:12,8, ...51. Fellner -7:05,4, 53. Knop -7:46,8, Bešťák (všichni ČR) dostižen o kolo.