Následuje
Golfista roku 2019

Norská dominance ve stopě? A co na můstcích? Startuje MS v klasickém lyžování

Bude to velice zajímavý návrat dopingové hříšnice. Theresa Johaugová závodí po restartu ve velkém stylu a na mistrovství světa v Seefeldu patří jednoznačně k jasným favoritkám. Jedním z největších taháků budou soutěže skokanů. Otázkou je, co dokáže vítěz Turné čtyř můstků Rjoju Kobajaši. Česká medailová radost by byla velkým překvapením. Přímé přenosy vysílá ČT sport a web ctsport.cz. Sprinty mužů a žen sledujte od 14:25 na webu.

Therese Johaugová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: CARL SANDIN

Mezi sedmadvaceti českými reprezentanty může na boj mezi elitou pomýšlet skokan na lyžích Roman Koudelka, který byl v sezoně dvakrát čtvrtý ve Světovém poháru, celkově pátý v Turné čtyř můstků, ale před šampionátem se mu nedařilo.

"Nerad si dávám přehnané cíle. Když se teď podívám na svoji současnou formu, tak se pohybuje kolem dvacátého místa, takže patnácté místo by bylo ještě zlepšení. Ale jak říkám, ve skocích je každý den všechno jiné a může to klapnout i na lepší umístění," řekl Koudelka Radiožurnálu po víkendových závodech ve Willingenu.

Za sebou má už i první tréninky na můstku v Innsbrucku, který důvěrně zná většina skokanů. "Je tu hodně zrádný na vítr. Stačí malý poryv a pak už to neodletí," popisoval ve středu.

Koudelka o innsbruckém můstku: Je tu hodně zrádný vítr

Poslední české zlato z MS klasiků přivezla ze Sappora 2007 běžkyně Kateřina Neumannová, medaili naposledy získal běžec Lukáš Bauer díky stříbru z Falunu na 50 km klasicky. Skokani čekají na cenný kov 14 let, současný ředitel disciplíny Jakub Janda vybojoval stříbro a bronz v Oberstdorfu v roce 2005.

Ve skoku je suverénem sezony lídr Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Kobajaši. "Cílem je pokračovat v co nejlepších skocích," řekl po triumfu ve Willingenu vítěz jedenácti závodů sezony. K jeho největším soupeřům patří Poláci v čele s Kamilem Stochem a domácí Stefan Kraft, obhájce titulů z velkého i středního můstku.

V Innsbrucku, kde se bude na Bergiselu skákat na velkém můstku, i v Seefeldu chce Kraft využít domácí prostředí. Zopakovat titul na velkém můstku naposledy dokázal Němec Martin Schmitt v roce 2001, na středním pak Polák Adam Malysz v roce 2003. "Vidět vlát červeno-bílo-červené rakouské vlajky je skvělé a motivující. Jsem ve formě, z toho mám radost," řekl Kraft.

Porazí už konečně někdo Johaugovou?

Na běžeckých tratích se mezi muži očekává norsko-rusko-italský souboj. Hvězdou by měl být Johannes Klaebo. Z ruské sestavy je nejlepší Alexander Bolšunov a Italové sázejí na Francesca De Fabianiho a sprintera Federica Pellegrina.

Mezi ženami se očekává souboj o to, jestli někdo "chytí" Johaugovou. Norská hvězda se vrátila do seriálu SP po dvouletém dopingovém trestu a dominuje. Vyhrála všechny distanční závody, do kterých nastoupila, a před MS měla přípravu na Seiser Almu.

"Konečně!" těší se Johaugová po čtyřech letech znovu na šampionát. V roce 2015 získala ve Falunu dva individuální tituly mistryně světa a pomohla k zlatu štafetě. Nyní se cítí ještě silnější. "Díky pauze jsem mohla trénovat, zapracovat na svých slabších stránkách a jsem rychlejší," řekla norské televizní stanici TV2.

Nahánět Johaugovou zkusí její krajanka Ingvild Flugstad Östbergová, Ruska Natalia Něprjajevová či Finka Kerttu Niskanenová. Ve sprintech je norskou nadějí Maiken Fallaová a na zlato si brousí zuby i Švédky nebo Američanky.

Rovněž severská kombinace má norského favorita. Světovému poháru vládne jeho jistý vítěz Jarl Magnus Riiber, ale má silné protivníky, mezi které patří hlavně Japonec Akito Watabe, Němci Johannes Rydzek a Vinzenz Geiger či domácí Franz-Josef Rehrl.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy