Kvalifikaci v Ga-Pa vyhrál domácí Geiger, do závodu postoupili tři Češi

První závod v Oberstdorfu nejlépe zvládl obhájce loňského celkového triumfu na Turné, japonský skokan Rjoju Kobajaši. Nyní byla před skokany další výzva: kvalifikace závodu v Ga-Pa. Radost po ní měli němečtí příznivci skoků na lyžích. Vyhrál domácí Karl Geiger před rakouským soupeřem Philippem Aschenwaldem. Z Čechů se kvalifikovali Roman Koudelka (25.), Viktor Polášek (39.) a Filip Sakala (48.).

Domácí Geiger vyhrál kvalifikaci v Ga-Pa

Koudelka dopadl na 128 metrů, přičetl body za zadní vítr a v kvalifikaci obsadil 25. místo. "Bylo to brzké na hraně. V Oberstdorfu jsem se cítil lépe, ale doufám, že jsem na dobré cestě a moje skoky se budou zlepšovat," hodnotil loni celkově pátý muž Turné. Jeho sokem v 1. kole bude Němec Pius Paschke.

Polášek dolétl o půl metru dál než Koudelka, ale body za vítr naopak odečítal. Skončil na 39. místě a o druhé kolo bude první den roku 2020 bojovat s jiným Němcem Stephanem Leyhem.

Sakala si premiérově v závodu Turné zaskáče díky 120 metrům a 48. místu. "Pro mě to byl určitě průlomový skok. Na ty podmínky, které na můstku panovaly, to byl hodnotný skok. Z Oberstdorfu jsem si odvezl cennou lekci a ta mi teď pomohla," řekl. Překvapit zkusí obhájce prvenství Rjoja Kobajašiho.

Čestmír Kožíšek sice skočil stejně jako Sakala 120 metrů, ale přičítal méně bodů za vítr a obsadil 53. místo.

Kvalifikace na závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

1. Geiger (Něm.) 142,7 b. (139 m), 2. Aschenwald (Rak.) 142,6 (140), 3. R. Kobajaši (Jap.) a P. Prevc (Slovin.) oba 140,9 (138), 5. Eisenbichler (Něm.) 140,0 (137,5), 6. Sato (Jap.) 137,7 (138), ...25. Koudelka 123,1 (128), 39. Polášek 114,7 (128,5), 48. Sakala 108,7 (120), 53. Kožíšek (všichni ČR) 104,5 (120).

Dvojice pro 1. kolo závodu: Koudelka - Paschke (Něm.), Polášek - Leyhe (Něm.), Sakala - R. Kobajaši.