Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
AMUNDI Czech Ladies Challenge

Taschlerovi dosáhli na životní výsledek a na MS skončili osmí, zlato obhájil Uno

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi si životním volným tancem polepšili na osmé místo na mistrovství světa. Je to nejlepší umístění českého tanečního páru od roku 1994, kdy skončili rovněž osmí Kateřina Mrázová a Martin Šimeček. První světový titul v kariéře získali Američané Madison Chocková a Evan Bates. Světový titul mezi muži obhájil Japonec Šoma Uno před Čcha Čun-hwanem z Jižní Koreje a Američanem Iljou Malininem.

Taschlerovi excelentně předvedli svůj výrazový volný tanec na motivy přírody a vylepšili si osobní rekord o osm bodů na 119,83 bodu. "Úžasné. Užívali jsme si to, jsme super hrdí a super šťastní. Teď nemám slov," uvedla Taschlerová. "Konečně jsme ukázali náš volný tanec v plné kráse, to byl náš hlavní cíl," doplnila.

Čeští reprezentanti si užívali jedinečné atmosféry na šampionátu v Japonsku, kde diváci tento sport milují a navštěvují v hojném počtu. Stejně jako po rytmickém tanci jim více než dvacetitisícová hala v Saitamě tleskala vestoje.

"Byli jsme docela nervózní, ale publikum bylo úžasné, takže jsme si to užili. Děkujeme moc všem za podporu," uvedl Taschler. "Jde vidět, že tady to krasobruslení milují. Doufáme, že budeme mít takové publikum i v Praze," dodala jeho sestra se zmínkou o světovém šampionátu, který se v české metropoli skuteční za tři roky.

Celkem získali 196,39 bodu a devátou pozici po rytmickém tanci ještě o jednu příčku vylepšili. Předstihli bronzové medailisty z ME Juulii Turkkilaovou a Mathiase Verluise z Finska. Zajistili pro Česko dvě místa na příštím MS, takže by je mohli doplnit juniorští mistři světa Kateřina a Daniel Mrázkovi.

Taschlerovi převzali pozici lídrů českého týmu po Michalu Březinovi, který byl v nejlepší světové desítce naposledy v roce 2019 a loni ukončil kariéru. Výrazně vylepšili třináctou příčku z loňského MS a už přemýšlejí o dalších plánech. "Teď pojedeme domů, budeme mít krátkou pauzu a pak zpátky do práce, vybírat hudbu," dodala Taschlerová.

Chocková a Bates přidali ke třem světovým medailím premiérové zlato z této akce. Ve volném tanci partnerka upadla krátce po taneční piruetě. "Zavadila jsem patou o led, bylo to velmi nečekané," komentovala zaváhání. Karambol se jí přihodil ve spojovacích krocích mimo hodnocené prvky, takže to s výjimkou jednobodové penalizace neznamenalo velkou ztrátu.

I tak Američané porazili o více než šest bodů Italy Charlene Guignardovou a Marca Fabbriho, kteří po letošním evropském titulu získali první světovou medaili. Třetí skončili Kanaďané Piper Gillesová a Paul Poirier.

Obhajobu titulu dotáhl na domácí půdě Uno

Uno do volné jízdy zařadil pět čtverných skoků, které zvládl jen s drobným zaváháním u salchowu. Navázal na triumf z finále Grand Prix a zopakoval titul z loňského šampionátu v Montpellier, i když se zdaleka necítil optimálně. "Dnešní volná jízda měla k dokonalosti daleko, ale udělal jsem všechno, co jsem v tuhle chvíli mohl. Každý skok byl ošidný, výsledek se dostavil. Neměl jsem formu, každý se o mě bál. Dnešním výkonem jsem mohl projevit vděčnost," řekl staronový mistr světa.

Životního úspěchu se při třetím startu na světovém šampionátu dočkal Korejec Čcha Čun-hwan, jenž si vylepšil osobní rekord ve volné jízdě o třináct a půl bodu a poskočil o jedno místo. "Bylo to úžasné. Je to čest být prvním mužským korejským medailistou na mistrovství světa," uvedl jednadvacetiletý rodák ze Soulu, který loni vyhrál mistrovství čtyř kontinentů.

Malinin po výborném čtverném axelu doplatil na několik nedotočených čtverných skoků a propadl se na bronzovou příčku. Na korejského krasobruslaře ztratil přes sedm a půl bodu, ale v osmnácti letech se dočkal prvního cenného kovu na MS.

Stejně jako na evropském šampionátu skončil čtvrtý Francouz Kévin Aymoz. Tentokrát byl ale nadšený, protože si osobní rekord ve volné jízdě vylepšil o osm a půl bodu. Když dostal známky, málem radostí umačkal trenérku Silvii Fontanaovou. Stal se nejlepším Evropanem i díky tomu, že jeho krajan a úřadující evropský šampion Adam Siao Him Fa skončil až desátý.

Český reprezentant Georgij Reshtenko skončil v krátkém programu poslední a do volných jízd nepostoupil.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko):

Taneční páry - konečné pořadí:

1. Chocková, Bates (USA) 226,01, 2. Guignardová, Fabbri (It.) 219,85, 3. Gillesová, Poirier (Kan.) 217,88, 4. Fearová, Gibson (Brit.) 214,73, 5. Fournierová Beaudryová, Sörensen (Kan.) 214,04, 6. Greenová, Parsons (USA) 201,44, ...8. Taschlerová, Taschler (ČR) 196,39.

Muži - konečné pořadí:

1. Uno (Jap.) 301,14, 2. Čcha Čun-hwan (Korea) 296,03, 3. Malinin (USA) 288,44, 4. Aymoz (Fr.) 282,97, 5. Brown (USA) 280,04, 6. Tomono (Jap.) 273,41, ...34. Reshtenko (ČR) - nepostoupil do volných jízd.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy