Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

Březina zkazil volnou jízdu a skončil bez medaile

Stockholm - Krasobruslař Michal Březina nezúročil třetí místo z krátkého programu a na medaili z mistrovství světa ve Stockholmu nedosáhl. Ve volné jízdě upadl při obou čtverných salchowech a propadl se na pátou příčku. Mistrem Evropy se potřetí za sebou suverénně stal Španěl Javier Fernández, ve Stockholmu ho dnes na stupně vítězů doprovodili Rusové Maxim Kovtun a Sergej Voronov. Petr Coufal si polepšil ve volné jízdě na 12. místo, Pavel Kaška udržel sedmnáctou příčku.

Michal Březina
zdroj: AP autor: Claudio Bresciani

Březina volnou jízdu na hudbu z opery Figarova svatba zahájil tradičně famózním trojitým axelem, ale pak přišla velká zaváhání. Pádem skončily oba pokusy o čtverný salchow, potom navíc nezabalil druhý trojitý axel. Společně s dalšími drobnějšími chybami to znamenalo až sedmou volnou jízdu večera a propad pod stupně vítězů. Tentokrát o jedenáct setin nedosáhl ani na nepopulární čtvrtou příčku, která mu na velkých soutěžích patřila už pětkrát.

Stejně jako v krátkém programu chybovali prakticky všichni kandidáti na medaile. Devatenáctiletý Kovtun na úvod při nedotočeném čtverném salchowu dopadl do hlubokého dřepu a měl nejisté výjezdy i z dalších skoků. Přesto se ze čtvrté příčky posunul ke stříbru, což je jeho první velký cenný kov. Bronz tentokrát zbyl na Voronova, který zařadil jen jeden čtverný skok a v závěru pouze proskočil salchow.

Soutěži s obrovským náskokem bezmála 27 bodů dominoval Fernández, který potvrdil, že v posledních letech vládne evropskému krasobruslení. Ani on přitom nejel dokonale, zradil ho čtverný salchow. Napoprvé mu ubral otáčku, a když ho zabalil, tak upadl.

Velmi kvalitním výkonem se při debutu na velké seniorské akci blýskl Coufal. Devatenáctiletý krasobruslař odskákal naprosto čistě vše, co si předsevzal, včetně tří kombinací. I když ještě nemá v repertoáru trojitý axel ani čtverný skok, polepšil si oproti krátkému programu o čtyři místa. Z nejlepšího umístění na ME v životě se radoval Kaška, který přitom loni na jaře a v létě koketoval s přestupem do kategorie tanečních párů po boku Lucie Myslivečkové. Ta si však v srpnu vážně poranila koleno a Kaška se vrátil mezi sólisty.

Mistrovství Evropy v krasobruslení:

Muži - konečné pořadí: 1. Fernández (Šp.) 262,49 b., 2. Kovtun 235,68, 3. Voronov (oba Rus.) 233,05, 4. Byčenko (Izr.) 220,22, 5. Březina 220,11, 6. Liebers (Něm.) 213,57, ...12. Coufal 187,82, 17. Kaška 166,06.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy