Následuje
SP Německo

Krpálek na světový bronz nedosáhl, podle českého týmu rozhodčí chybovali

Judista Lukáš Krpálek sice zvládl na mistrovství světa v Baku první kolo oprav a bojoval tak s Mongolem Dúrenbajarem Ulzíbajarem o bronzovou medaili, v prodloužení mu ale nakonec podlehl. Domů tak Krpálek pojede bez cenného kovu. Na světovém šampionátu skončil pátý. Rozhodující okamžik utkání nicméně podle české výpravy byl chybou rozhodčích a duel měl pokračovat.

Lukáš Krpálek na MS v judu
zdroj: ČTK/AP

"Zápas rozhodla sporná situace. Vlastně ani ne sporná, protože za tohle se prostě wazari dát nemá. Mongol celou dobu klečel na kolenou a to se považuje, že je v boji na zemi. Z kolen by takový útok neměl být nikdy bodován," prohlásil reprezentační trenér Petr Lacina.

Stejné umístění vybojoval Krpálek i v roce 2015 při své poslední účasti na MS v Astaně ještě v nižší váhové kategorii do 100 kilogramů. Ze tří předcházejících šampionátů má ve sbírce zlato z roku 2014 a bronzy z let 2011 a 2013.

Sedmadvacetiletý Krpálek zvládl vstup do turnaje, když ve 2. kole otočil zápas se svým velkým rivalem Henkem Grolem z Nizozemska. Ten patřil ke Krpálkovým nejméně oblíbeným soupeřům už ve váze do 100 kilogramů, kde ho porazil jen jednou ze šesti případů. Po přestupu do nejvyšší váhy ale český judista zvítězil na letošním mistrovství Evropy a i nyní v Baku.

Grola rychle donutil ke dvěma trestům, ale pak sám upadl na wazari a musel dohánět. V poslední minutě vytvořil na soupeře obrovský tlak a 26 vteřin před koncem ho hodil na ippon. Krpálek tak vyhrál teprve třetí z osmi soubojů.

"Byl to těžký zápas hlavně psychicky, je to výborný soupeř, se kterým jsem měl špatnou bilanci, ale povedlo se mi ho porazit a jsem za to moc rád," řekl Krpálek.

V osmifinále s přehledem zdolal olympijského šampiona z roku 2008 Mongola Tuvšinbajara Naidana, kterého hodil dokonce dvakrát na ippon. Poprvé to ale sudí u videa změnili na wazari.

Ve čtvrtfinále sice s domácím Ázerbájdžáncem Ušangim Koraurim prohrával na wazari, ale pak měl zápas pod kontrolou. Srovnal a byl jasně lepší, jenže při snaze duel rozhodnout udělal chybu, kterou soupeř využil a postoupil na jeho úkor.

Zklamaný Lukáš Krpálek
zdroj: ČTK

"Udělal jsem tam zbytečnou chybu. Cítil jsem, že už to půjde, a zbytečně jsem se do toho hrnul a udělal jsem tuhle blbost. Samozřejmě do toho půjdu a udělám pro medaili maximum, ale tohle mě mrzí, mohl jsem tomu být blíž. Tohle je prostě špatně," litoval Krpálek.

V opravách ale zmobilizoval síly a proti mladému Rachimovovi z Tádžikistánu předvedl zkušený výkon. V postoji odrážel soupeřovu snahu a počkal si na vhodný moment k útoku na zemi, kde se dostal do držení, a Rachimov poklepáním duel vzdal.

V boji o bronz proti osmému muži světového žebříčku Ulzíbajarovi vedl Krpálek utkání takticky, ale byl aktivnější. V prodloužení nastala kontroverzní situace, když se soupeř dostal na kolena a Krpálek se snažil přejít do protiútoku, ale přitom upadl. Sudí to ale posoudili jako wazari pro Mongola a ani Krpálkovy protesty už na výhře jeho soupeře nic nezměnily.

"Zápas nebyl pohledný pro oko diváka. Rozhodčí si řekli, že se toho raději zbaví, a ohodnotili i takovou techniku, která by správně neměla platit. Kdyby se to pouštělo na semináři, tak se řekne, že to bylo z kolen. Ale v této vyhrocené situaci tam to wazari prostě dají. Rozhodování v prodloužení bývá hodně za hranou," prohlásil Lacina.

"Lukáš to měl těžké, měl ukrutný los, ale pral se skvěle, i když chyboval. Hlavně ve čtvrtfinále, kdy to s Ázerbájdžáncem chtěl ukončit zbytečně rychle. Pak si zkušeně poradil s Tádžikem. I zápas o bronz byl dobře vedený, neriskoval. To, že pak chtěl soupeře kontrovat, bylo správně, protože byl soupeř na kolenou, ale sudí rozhodli, jak rozhodli," dodal Lacina.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy