Následuje
Liga mistrů UEFA

Klammertova cesta Tokiem se zastavila ve třetím kole, Petrova ve druhém

Ve stejné váhové kategorii do 90 kilogramů vypadli na světovém šampionátu v Tokiu dva čeští judisté. Ve třetím kole nestačil David Klammert na neoblíbeného Švýcara Cirila Grossklause, už o kolo dřív skončil Jiří Petr po prohře se světovou čtyřkou Mammadalim Mehdijevem z Ázerbájdžánu. Senzací skončilo finále, v němž Nizozemec Noël van t' End porazil domácího favorita Šoičira Mukai.

David Klammert
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Klammert, který se před dvěma lety blýskl devátým místem na MS v Budapešti, měl v prvním kole volný los a ve druhém si poradil s Inikim Uerou z tichomořského ostrůvku Nauru. Ve třetí minutě ho porazil na ipon.

Pak ale pětadvacetiletého českého reprezentanta čekal Švýcar Grossklaus, kterého ve čtyřech předchozích zápasech nedokázal porazit. Naposledy s ním prohrál v červnu v osmifinále Evropských her.

"Kdybych s tím šel do zápasu, prohraju za minutu, to si nesmíte připustit. Tak mě předtím porazil, co bylo, bylo. Je to člověk jako já, má dvě nohy, dvě ruce, já ho šel porazit a nechal jsem tam vážně vše, a nevyšlo to," řekl.

Tentokrát se držel dlouho, ale ve druhé minutě prodloužení nezachytil soupeřův útok bezprostředně po přerušení a Grossklaus vyhrál na ipon. V základní části byl přitom český reprezentant aktivnější. "Myslím, že jsem měl víc technik. Jeho techniky jsem měl celkem pohlídané. Samozřejmě mi odcházely síly, protože on je vyšší, a když jsem tam udělal o deset technik víc než on, je logické, že mi síly odcházely," popisoval.

Z těsné porážky byl zklamaný. "Mám asi nějakého kostlivce ve skříni. Je to pro mě s ním hrozně těžké, moc mi nesedí, už jsem druhý zápas s ním dokázal jít do golden score. Nepřejel mě, ale zase odchází jako vítěz. Já se z toho musím dostat a makat dál. Bolí to hodně," litoval.

Přemítal, jak se v nabité světové konkurenci prosadit. "Já nejsem moc technicky talentovaný judista, musím to valit přes kondici, jít se bít a vydržet. Já ty zápasy chodím i s takovými judisty skvěle, ale já je judisticky neporazím, můžu je porazit jen přes starou dobrou českou bitku. Musím zamakat víc na kondici, abych tu bitku dotáhl do vítězného konce," řekl Klammert.

Druhý český zástupce v této kategorii Petr porazil v prvním kole na ipon Lotyše Davise Dudu. V duelu s favorizovaným Mehdijevem, který letos získal bronz na Evropských hrách, ale už neuspěl. Od třetí minuty prohrával na wazari a dvě sekundy před koncem ázerbájdžánský favorit ukončil druhým wazari zápas před limitem.

Na šampionátu nastoupí ještě dva Češi. V sobotu to budou největší medailová naděje Lukáš Krpálek v kategorii nad 100 kg a dvacetiletá Markéta Paulusová v nejtěžší ženské kategorii nad 78 kilogramů. Turnaj v kolébce juda je generálkou na olympijské hry, které se za rok uskuteční právě v hale Budókan.

Mistrovství světa v judu v Tokiu:

Muži:

Do 90 kg: 1. Van 't End (Niz.), 2. Mukai (Jap.), 3. Majdov (Srb.) a Clerget (Fr.), ...Klammert vyřazen ve 3. kole, Petr vyřazen ve 2. kole.

Ženy:

Do 70 kg: 1. Gahieová (Fr.), 2. Timová (Portug.), 3. Pinotová (Fr.) a Conwayová (Brit.).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy